Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Smartphone umožní zjistit chudokrevnost nebo zelený zákal

12.9.2016, Jáchym Šlik, aktualita
Z telefonů si čím dál častěji stávají zdravotnické pomůcky k detekci či sledování různých onemocnění. K testu chudokrevnosti by mohl stačit fotoaparát smartphonu, glaukom lze zase sledovat pomocí zařízení připomínající VR headset.
reklama
V minulosti už se objevilo mnoho projektů, které se snažily využít smartphone k diagnostikování nebo sledování průběhu různých onemocnění. Zatímco ve vyspělých zemích se jedná spíše nástroj ke zjednodušení a zlevnění některých úkonů, v rozvojových oblastech se špatnou zdravotní péčí může jít dokonce o jediný způsob, jak některá onemocnění zjistit. Washingtonská univerzita přišla se způsobem, jak jednoduše měřit hladinu krevního barviva hemoglobinu pomocí smartphonu. Nízká hladina hemoglobinu je přitom průvodním jevem chudokrevnosti neboli anémie, což je choroba postihující více než čtvrtinu světové populace. K měření je použit fotoaparát smartphonu a speciální kryt skládající se z několika světelných diod uspořádaných do kruhu.





Celý proces je přitom velmi jednoduchý, diodami je prosvětlen prst člověka a pomocí kamery je detekována jeho barva, následně je vypočítána přibližná hladina hemoglobinu v krvi. Zdá se to jako alchymie, ale praktické testy ukázaly, že přesnost měření pomocí smartphonu se vyrovná profesionálnímu přístroji využívající podobný neinvazivní způsob, i když stále nedosahuje přesnosti krevních testů. Za největší problém je v tuto chvíli považována rozdílná kvalita ve fotoaparátech jednotlivých modelů smartphonů. Stejný autor už v minulosti vyvinul aplikaci, které dokáží odhalit některá onemocnění sledováním dechu člověka během spánku, další z jeho aplikací potom může detekovat novorozeneckou žloutenku u dětí pomocí fotoaparátu smartphonu.

Společnost Cambridge Consultants zase přišla se způsobem, jak pomocí telefonu sledovat zelený zákal neboli glaukom, nejčastější příčinu vzniku slepoty. Toto onemocnění způsobené poškozením zrakového nervu v důsledku abnormálně vysokého tlaku tekutiny uvnitř oka postihuje více než 60 milionů lidí po celém světě, a právě včasné zjištění zeleného zákalu je velmi důležité pro zabránění vzniku částečné či úplné slepoty. Usnadnit by jej měla sada s názvem Viewi, jejíž základem je zařízení podobného Samsungu Gear VR či jiným brýlím pro virtuální realitu, do kterého je vložen smartphone. Následně uživatel pomocí Bluetooth ovladače ve tvaru prstenu potvrdí vždy, když uvidí na displeji blikající tečku.





Test jednoho oka trvá přibližně pět minut, celá sada přitom stojí jen asi 20 liber, tedy něco málo přes 600 Kč – to je asi jen tisícina toho, na kolik přijde profesionální zařízení používané v ordinacích. Celý test je přitom možné provádět v pohodlí domova a sledovat výsledky pomocí speciální aplikace, případně odeslat data svému očnímu lékaři. Celý systém byl přitom navržen tak, aby byl uživatelsky přívětivý a mohli jej tak používat například senioři. Viewi je určen pro pacienty, kteří jsou nemocí ohroženi, nebo již postižené pacienty, kteří tak mohou sledovat vliv zeleného zákalu na zrak.

Zdroj: Technologyreview.com, Cambridgeconsultants.com
reklama