www.svetmobilne.cz
>
>

Ruský youtuber dostal tříletou podmínku za hraní Pokémon Go v kostele

Ruský youtuber dostal tříletou podmínku za hraní Pokémon Go v kostele
, , aktualita
Hrát Pokémon Go v pravoslavném ruském kostele se nemusí vyplatit. Mladý youtuber se ovšem rozhodl porušit toto pravidlo, za což mu hrozilo až několikaleté odnětí svobody, i díky medializaci celého případu však nakonec vyvázl s nižším trestem.reklama
Během loňského léta prakticky celý svět šílel ze hry Pokémon Go, tento fenomén se však příliš nelíbil ruským úřadům, které kupříkladu zakázaly tuto hru v chrámech pod hrozbou pokuty půl milionu rublů nebo tříletého vězení. 22letý ruský youtuber Ruslan Sokolovsky se ovšem toto nařízení rozhodl brát na lehkou váhu a natočil video o tom, jak chytal pokémony v pravoslavném kostele ve městě Jekatěrinburg. Chrám Všech svatých Na krvi je největší městskou svatyní, která je navíc spojena s vyvražděním carského rodu Romanovců v roce 1918. Mladík chtěl patrně poukázat na nesmyslnost tohoto pravidla. „Kdo může být uražen tím, že jste chodili v kostele se smartphonem?“, říká ve videu, které od té srpna 2016 nasbíralo na YouTube bezmála dva miliony shlédnutí.

Reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Ruslan Sokolovsky byl několik týdnů po zveřejnění svého videa překvapen policií, která jej zatkla. Do vyslovení rozsudku strávit v domácím vězení. Státní zástupce požadoval odnětí svobody na 3,5 roku, tento týden však youtuber vyvázl s podmíněným trestem stejné délky. Médiím řekl, že nebýt reportérů, pravděpodobně by mu jekatěrinburský soud vyměřil vězení. Za mladíka se postavila také mezinárodní organizace pro ochranu lidských práv Amnesty International, která požadovala úplné zproštění viny, neboť příslušný zákon i trest požaduje za porušení svobody projevu.


Video, které stojí na začátku celého případu


Soudce youtubera obvinil z urážky věřících a podněcování nenávisti. Pravděpodobně byl použit stejný článek 282 ruského trestního zákoníku, který umožnil stíhat punkovou skupina Pussy Riot po vystoupení v moskevské Katedrále Krista Spasitele v roce 2012. „Šlo to dobře, chytil jsem v kostele několik pokémonů, líbilo se mi to a nikdo mě nevyrušoval. Ale nepodařilo se mi chytit nejvzácnějšího pokémona, kterého tam můžete najít – Ježíše Krista,“ prohlásil Ruslan Sokolovsky na konci svého videa. At už se na rozsudek díváme jakkoliv, jedno je jisté – obvinění přineslo youtuberovi obrovské zvýšení popularity po celém světě.

Zdroj: Engadget.com
reklama
Nejnovější články
Android O bude úspornější i bezpečnější, přinese také nové emotikony Android O bude úspornější i bezpečnější, přinese také nové emotikony
Připravovaný Android O přinese delší výdrž baterii, vyšší stabilitu aplikací i kvalitnější zabezpečení. Jak toho Google dosáhne? Kromě toho byly představeny také nové kulaté emotikony, které nahradí dosavadní podivné tvary.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Android Go: svižný systém i na nejlevnějších smartphonech Android Go: svižný systém i na nejlevnějších smartphonech
Android nalezneme jak na vlajkových lodích, tak extrémně levných telefonech za pár tisíc korun. A právě na ně cílí nová sada Android Go, která obsahuje aplikace a funkce pro low-endové modely s 1GB či menší RAM. Neméně důležitá bude také úspora mobilních dat.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Huawei Y3 2017 a Y7: cenově dostupná dvojice smartphonů Huawei Y3 2017 a Y7: cenově dostupná dvojice smartphonů
Huawei v tichosti představil další dva nové modely z řady Y. Kromě třetí generace Y3, což je opravdový low-end se základními specifikacemi, jsme se dočkali také zbrusu nového Y7, který je o něco větší a svou výbavu ukrývá v částečně kovovém těle.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Meizu a bezrámečkový smartphone? Možná se dočkáme v roce 2018 Meizu a bezrámečkový smartphone? Možná se dočkáme v roce 2018
Čínská společnost Meizu by mohla ke svému patnáctému výročí, které oslaví v příštím roce, nadělit zákazníkům smartphone s bezrámečkovým designem. Naznačil to samotný šéf společnosti s tím, že v současné době existují jiné priority.
21.5.2017,  aktualita, Jáchym Šlik
Renault testuje elektrické Kangoo Z.E. bezdrátově nabíjené ze silnice Renault testuje elektrické Kangoo Z.E. bezdrátově nabíjené ze silnice
Skladování elektrické energie je u elektromobilů velký problém. Baterie jsou stále velké a těžké. Renault společně se společnostmi Qualcomm a Vedecom vyrobil a vyzkoušel testovací dráhu pro bezdrátové nabíjení elektromobilů ve Francii.
21.5.2017,  aktualita, Milan Šurkala