Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Recenze Wi-Fi Compact Flash karty D-Link DCF-660W

24.11.2003, eXEden, recenze
Bezdrátové sítě se v dnešní době stávají fenoménem, který běžně zasahuje do našich životů a můžeme se s nimi setkat prakticky všude. I pro naše PDA se objevuje spousta CompactFlash (a nyní i Secure Digital) karet, které nám poskytují konektivitu do bezdrátových sítí. Jednou z takových je i karta od firmy D-Link nesoucí označení DCF-660W, se kterou bych vás dnes rád seznámil.
Americká firma D-Link není u nás příliš známá a přesto je to významný výrobce bezdrátových řešení, které dodává pod souhrným názvev AirPlus. Já sám od nich vlastním AirPlus Enhanced 2.4GHz (802.11b) Wireless Router, který v sobě spojuje vlastnosti klasického WAN/LAN routeru s bezdrátovým routerem a jsem s ním naprosto spokojen. Řešení firmy D-Link jsou dostupná i v České Republice a to za cenu velice příjemnou, ale stále s vynikajícími vlastnostmi a parametry. Recenzovaný produkt DCF-660W se může směle rovnat s velice kvalitní Wi-Fi Compact Flash kartou od firmy Socket a přitom ji porážet cenou, která je o více než polovinu nižší. Vlastně by se dalo říct, že je to nejlevnější Wi-Fi CompactFlash karta, která je na našem trhu dostupná a jejíž cena činí necelých 2700 Kč s DPH.


Co je v krabici


Po rozbalení na nás z krabice vykoukne příručka pro rychlou instalaci, instalační CD a samozřejmě samotná karta zabalená v antistatickém obalu. Nic víc, nic míň. Ihned po vytažení karty z obalu mě tato upoutala svojí velikostí a příjemným designem. S rozměry 60x44x3mm a s váhou méně než 20g se může řadit mezi "kolibříky" CompactFlash karet. Pokud si kartu prohlédneme blíže, najdeme na ní jednu zelenou stavovou LED diodu. Svítí-li tato nepřerušovaně, pak je karta správně nainstalovaná a připojená do sítě. Její blikání znamená správnou instalaci a nedostupnost žádné bezdrátové sítě v okolí. Stalo se již jakýmsi standardem, že výrobce dodává kompletní příručku ve formátu PDF a do balení přikládá pouze příručku pro rychlou instalaci. Ne jinak je tomu i u této karty. Máte-li zájem o kompletní příručku a parametry, přečtěte si její kompletní příručku Příručka pro DCF-660W (480,44 KB).




Technické parametry


Velice důležitým aspektem u takových karet je jejich spotřeba a tím pádem i výdrž PDA, neboť o napájení se stará baterie z Vašeho zařízení. Udávaná spotřeba se pohybuje u vysílání kolem 350mA, u příjmu kolem 250mA a v šetřícím módu méně než 17mA. Šetřící mód je možné softwarově zapínat a vypínat a věřte, že dokáže radikálně snížit spotřebu energie. Karta podporuje RC4 WEP šifrování a to jak 64bitové tak i 128bitové. Bohužel 256bitové šifrování není možné a tak si budete muset vystačit s maximem 128bitů. DCF-660W je plně kompatibilní se standardem IEEE 802.11b a podporuje jak Ad-hoc mód tak i infrastrukturní mód. Standard 802.11b znamená, že karta může komunikovat maximální rychlostí 11Mbps, která však s rostoucí vzdáleností od přístupového bodu a slábnoucím signálem může klesnout až na 1Mbps. Udávaný dosah je kolem 400m na přímou viditelnost. Z vlastní zkušenosti vím, že takové konektivity se v běžném prostředí nedá dosáhnout a i přes minimum překážek se v rámci zachování konektivity pohybuje kolem 200-250m při nejnižší možné přenosové rychlosti.


Instalace a konfigurace


Přímo na stránkách výrobce se dočtete, že ovladače jsou dostupné pouze pro operační systém WM2002 a na ovladačích pro WM2003 se pracuje a v současné době jsou k dispozici pouze jejich beta verze. Tohle zase až taková pravda není. Už jsem se chystal stáhnout si z jejich technické podpory již zmíněné beta verze ovladačů, ale všimnul jsem si, že u posledních kompletních ovladačů je napsáno, že jsou funkční i s některými PDA s operačním systémem WM2003. Jelikož vlastním iPAQ h2210, zajímalo mě, zda-li ovladače fungují i s ním. A výsledek? Dle výrobce nefungují. Nic jsem nedbal zveřejněného seznamu a přesto stáhnul poslední verze ovladačů a pustil se do instalace. Před započetím instalace je třeba kartu vložit do CompactFlash slotu a odmítnout žádost systému o zadání jména pro nerozpoznanou kartu. Karta po zasunutí přečnívá o necelé 2cm a ve spojení s PDA nikterak nepřekáží a nekazí vzhled. Samotná instalace proběhne naprosto automaticky bez nutnosti Vašeho zásahu a po jejím skončení je vyžadován reset Vašeho zařízení. Po znovuspuštění by se měl (aspoň dle instalační příručky) automaticky objevit konfigurační program, ve kterém se karta nastaví. U mě tomu tak nebylo a tak jsem musel konfiguraci spustit ručně. Instalační program přidal do Nastavení novou položku DCF-660W a tu je pro konfiguraci potřeba spustit.


Konfigurační program sestává z několika záložek a o jejich obsahu si udělejte obrázek z následujících obrázků.









Na záložce Status vidíte aktuální stav připojení včetně přidělené IP adresy (pokud ovšem používáte DHCP) a síle signálu. Záložka Config je velice důležitá. Zde se nastavují samotné parametry připojení. Jako první se nastavuje SSID přístupového bodu. Toto nastavení se provádí buď ručně nebo můžeme nechat na ovladačích, aby si vyhledali přístupový bod automaticky. Zkoušel jsem obojí a můžu konstatovat, že karta s oběma variantami funguje naprosto korektně a bez problému. Jako další se nastavuje typ sítě. Vaši kartu můžete použít buď v režimu Infrastructure (kdy ji připojujete do již existující sítě) nebo v režimu Ad-hoc (kdy ji připojujete k jinému bezdrátovému zařízení a vytváříte tak vlastně peer-to-peer síť). Ve většině případů budete používat Infrastructure mód. Můžete zde také nastavit používání již výše zmíněného šetřícího módu. Ve výběrovém políčku označeném Tx Rate si volíte rychlost připojení. Je dobré nechat ji na implicitně nastavené Auto, kdy si ovladače sami volí optimální rychlost dle síly signálu. Já osobně jsem měl ale problémy doma, kdy se projevil efekt silných zdí ve starším domě a proto jsem byl kvůli stabilitě nucen nastavit rychlost ručně. Na záložce Security se nastavuje zabezpečení připojení pomocí WEP klíče. Ovladače jsou schopny pamatovat si 5 takových klíčů, mezi kterými můžete dle libosti přepínat. Záložka Link je informační a díky ní můžete vyzkoušet připojení posíláním příkazu PING. Karta umožňuje také vyhledávání všech přístupových bodů. Vyhledávání je možné uskutečnit na záložce APBrowser. Po stisknutí tlačítka Scan ovladače provedou vyhledání a po stisknutí tlačítka Join se karta spojí s vybraným přístupovým bodem. Statistiku připojení je možné sledovat v grafické podobě na záložce SiteSurvey. Záložka IP slouží pro konfiguraci TCP/IP protokolu. Je možné nastavit kartu pro zjišťování IP adresy dynamicky ze serveru DHCP. Karta samozřejmě umožňuje i ruční nastavení pro případ, že DHCP server nepoužíváte. Budete-li mít konfigurační program spuštěný, přidá se na dolní lištu stavová ikona, která Vás informuje o aktuální síle signálu a přes kterou je možné provádět konfiguraci samotnou. Běh konfiguračního programu nikterak neomezuje funkčnost karty a Vy jej budete pravděpodobně spouštět pouze v případech změny konfigurace.



Jak jsem se zmínil již na začátku odstavce o ovladačích pro WM2003, tak mohu nyní konstatovat, že poslední ovladače jsou funkční s WM2003 (zkoušeno na iPAQ h2210). Jenom je potřeba neinstalovat na CD standardně dodávané ovladače, ale stáhnout si ovladače poslední.


Praktické zkušenosti


Kartu DCF-660W vlastním již 14dní. Byl jsem nucen koupit si kartu novou, neboť moje stará dobrá Wi-Fi CF karta od Socketu, byla nešťastnou náhodou zničena. Hledal jsem levné a přitom kvalitní řešení a tato karta naprosto splnila (a v mnoha ohledech i překonala) moje očekávání. Spojení s mým domácím routerem probíhalo vždy bez nejmenších problémů a bylo stabilní. To stejné mohu konstatovat i o připojení na hotspot České Telecomu v KFC na Floře. Konfigurační program si automaticky pamatuje všechny přístupové body, ke kterým byla karta připojena a tak přepínání mezi nimi (pakliže nemáte nastaveno automatické připojování) je záležitostí několika málo vteřin. Jedinou výtku bych měl k absenci softwarového vypnutí bezdrátové části a potažmo i napájení. Takhle je nutné kartu vždy vysunout. Při vypnutém šetřícím módu vydržel plně nabitý iPAQ h2210 v provozu 1.5 hodiny, což není hodnota nikterak závratná. Ovšem při zapnutém šetřícím módu mě naopak výdrž šokovala - něco málo přes 3 hodiny, což je dvojnásobek! Tímhle si mě tahle karta získala definitivně a musím říct, že takový výsledek je naprosto srovnatelný s Wi-Fi CF kartou od Socketu.

Za zapůjčení a následný prodej bych rád poděkoval firmě Delcom-CZ s.r.o.
reklama