Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Sony Xperia Z: návrat k odolnosti?

16.5.2013, Jakub Doležal, recenze
Moderní telefony jsou výkonné, tenké, lehké, ale chybí jim odolnost. Kolik z vás dostalo zpět neuznanou reklamaci kvůli vodě? A co všudypřítomný prach a následné profukování konektorů? Změní to Xperia Z od Sony?
Jistě, první, co vás napadne, je, že nemám tak zcela pravdu. Na trhu je totiž několik odolných telefonů, které vydrží jak polití vodou, tak v prašném prostředí. Jenže ruku na srdce, který z nich nabízí rozumné hardwarové specifikace na úrovni špičkových telefonů a nevypadá u toho jako obrovská plastová cihla? Poptávka po odolných telefonech se od dob Nokie 5110, (ano, ten telefon, který vám na stavbě upadl ze třetího patra a dole jste jej opět složili) nikterak nezmenšila. Jen výrobci se zkrátka zaměřili na jiné vlastnosti a začali dodávat výkonné mobily, které ale musíme nosit takřka v bavlněných rukavičkách. Schválně si cestou v MHD prohlédněte ostatní a napočítejte počet popraskaných a poškrábaných displejů. Lídrem bude zcela jistě Apple se svým iPhonem.


 
Sony Xperia Z rozhodně nebude spasitelem, ale konečně vykračuje správným směrem. Přináší totiž elegantní design a navíc funkce, které ji dovolí použít i jinde než v suché a bezprašné kanceláři. Sony se chlubí podporou IP55 a IP57, což znamená částečnou ochranu před prachem (první číslice IP5x) a vodotěsnost proti ponoření a tryskající vodě (druhé číslice IPx5, IPx7). Dle stránek výrobce můžete Xperii Z utopit až na 30 minut. O hloubce ponoření se nezmiňuje ani detailní manuál, nicméně lze odhadovat přibližně 1 metr.


Pod krytkami jsou schované všechny konektory a sloty ...


... otázkou je, na jak dlouho zůstanou vodě a prachu odolné, zejména u MicroUSB

K takto odolnému tělu se samozřejmě váže i jistý typ konstrukce a nikoho tak asi nepřekvapí přítomnost „unibody“, které používá i Nokia u své Lumie 920. Výsledkem je tedy tělo telefonu, do kterého se zkrátka bez servisního technika nepodíváte. Na jednu stranu je tu zvýšená odolnost, na stranu druhou musíte na případnou výměnu baterie zaskočit do Sony.



Koho napadne, že tím pádem přišel o možnost rozšířit paměť telefonu, ten bude mile překvapen, neboť stačí nahmatat levý bok, kde kromě slotu na microSD kartu nalezneme také microUSB port. Obě dvě rozhraní jsou uschovaná pod plastovou krytkou s těsnící gumou po okrajích. Nedaleko se nachází i poslední technologie levé strany, a tou je dvojice plošek, která poslouží pro případné dokovací příslušenství.



Přesuňme se však na horní stranu přístroje, kde je na první pohled opět pusto. Nicméně znovu je třeba zaostřit zrak a ihned objevíte ikonu značící konektor sluchátek. Způsob ochrany před kapalinou a prachem je shodný s předchozí stranou.



Na pravém okraji doslova trčí cosi kulatého se stříbrným povrchem. Jedná se o tlačítko pro zapnutí/vypnutí displeje či celého přístroje. Další výrazným prvek se nachází hned pod tímto tlačítkem a jedná se o dvojklávesu pro ovládání hlasitosti. Na opačné straně od „zapínání“ výrobce uschoval dvířka k microSIM kartě. Je poněkud paradoxem, že u takového „pádla“ musí být zmenšená velikost SIM karty. Druhým a možná ještě méně příjemným faktem, je nutnost tuto kartu vysunout manuálně a nikoliv „vystřelit“ mechanismem. Přítelkyni nebo kamarádku tedy při koupi vezměte s sebou. Posledním prvkem této strany je podélný otvor, který slouží pro reprodukci hudby či hlasitý odposlech.



Spodní hrana je z většiny zabraná čárovým kódem a dalšími symboly pro identifikaci přístroje. Zcela u rohu tak lze objevit pouze jedinou funkční část. Na první pohled to vypadá jako otvor do útrob přístroje, ale jedná se o průchozí zdířku pro navlečení poutka, které by se mohlo při podvodním natáčení hodit.



Displej Xperie Z má úctyhodnou úhlopříčku 5“ a zabírá značnou část přední strany. Do zbytku vměstnalo Sony při horním okraji kameru pro videohovory s rozlišením 2 MPx, reproduktor a několik čidel. Pod displejem v prostoru vyříznutého krycího skla je umístěn mikrofon, a tím máme vyčteny všechny prvky této strany.



Otočením telefonu displejem dolů, objevíme záda, kde zaujme především čočka fotoaparátu a přisvětlovací dioda. Sony je v oblasti fotografií zkušeným matadorem, a tak je rozlišení 13 megapixelů doplněné o technologii Exmor RS příslibem kvalitních snímků.

Sony Xperia Z (Yuga)
Konstrukce
Typ
Unibody (nerozebiratelné)
Rozměry (VxŠxH)
139×71×7,9 mm
Hmotnost
146 g
HW klávesnice
NE
Software
Operační systém
Android 4.1.2 (Jelly Bean)
Nadstavba výrobce
ANO (bez označení)
Hardware
Typ čipsetu
Snapdragon S4 Pro (APQ8064)
Procesor
Krait (4x 1,5 GHz)
Grafické jádro
Adreno 320
Operační paměť
2 GB
Vnitřní paměť
16 GB
Slot na kartu
Micro SD (až 64 GB)
Typ SIM
Micro SIM
Displej
Velikost displeje
5,0" (1920×1080px)
PPI
440,6
Počet barev
16 mil.
Technologie displeje
LCD LTPS (Renesas R63311)
Krytí displeje
Dragontrail Glass
Lze ovládat v rukavicích?
NE
Fotoaparát
Přední kamera
2,2 Mpix Exmor R
Zadní kamera
13,1 Mpix Exmor RS
Autofocus
ANO
Blesk
ANO (LED)
Video
ANO (1080p)
Baterie
Kapacita
2400 mAh (Li-ion)
Vyměnitelná baterie
Pouze v servisu
Bezdrátové nabíjení
NE
Doba hovoru (GSM)
11 hod
Doba hovoru (UMTS)
14 hod
Pohotovostní doba (GSM)
550 hod
Pohotovostní doba (UMTS)
530 hod
GSM a bezdrátové technologie
GSM
850/900/1800/1900MHz
EDGE
ANO
3G HSPA+
ANO (42 Mbps)
4G LTE
ANO (100 Mbps)
Wi-Fi
ANO (802.11a/b/g/n)
Bluetooth
ANO (4.0)
NFC
ANO
Navigace
GPS, GLONASS
FM tuner
ANO
Ostatní
Barevné varianty
černá, bílá a fialová
Informační dioda
ANO
Micro USB
ANO (MTP, MHL)
Výstup pro sluchátka
ANO (3,5mm jack)
Senzory
akcelerometr, okolní světlo, gyroskop, proximity
Speciální funkce
voděodolnost, prachotěsnost, Gorila Glass (zadní kryt)

Ze specifikací je patrné, že Xperia Z dostala prakticky to nejlepší, co mohlo Sony v době vývoje sehnat, a ačkoliv jsou v době testu k dispozici novější verze čipsetu Snapdragon, tak se tento telefon se 4jádrovým procesorem nemá za co stydět. Při běžných činnostech nemáte šanci telefon vytížit na maximum, avšak uvidíme, jak tomu bude u her.
reklama