Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Point of View Mobii 945: Retina podruhé

13.5.2013, Jan Vítek, recenze
Společnost Apple už delší dobu není jediná, která má ve své nabídce tablety s velmi vysokým rozlišením. My si po recenzi modelu Sencor Element 9.7 v2 vyzkoušíme další takový, a to Point of View Mobii 945, jenž slibuje také 2048×1536 a OS Android.
Společnost Point of View na svých stránkách momentálně prezentuje celkem osm tabletů, mezi něž se řadí také Mobii 945. Ten patří doprostřed celé nabídky, a to díky velikosti svého displeje, ovšem s ohledem na ostatní specifikace by měl být spíše na vrchu. Výrobce přitom uvádí o svých produktech pouze stručné specifikace v tabulce a k tomu několik fotografií. Nejinak je tomu také u Mobii 945, o němž se toho tedy moc nedozvíme, ale ono je to na druhou stranu lepší, než se probírat dlouhými superlativními výplody marketingového oddělení.


- klikněte pro zvětšení -

Očekávat tedy můžeme 9,7" tablet, jenž se vzhledem ke své hardwarové nabídce bude řadit mezi ty lepší, ovšem ne ve všech ohledech. Však jeho cena není zrovna vysoká, takže bylo nutné tomu přizpůsobit i výbavu. Nicméně to neznamená, že ta bude osekána až na kost, jak budete mít šanci brzy vidět.



Tablet přišel v menší, ale pevné černé krabici, kde byl jako obvykle umístěn nahoře a pod sebou měl přihrádku s příslušenstvím. Nyní ke specifikacím:

Model
Point of View Mobii 945 - TAB-PR945
Rozměry
240 x 187 x 9,9 mm
Hmotnost
540 g (reálná 605 g)
Displej
9,7", IPS, 4:3, kapacitní multidotykový (až 10 bodů)
Rozlišení
2048 x 1536
SoC
Quad Core Cortex A7 - 1 GHz / PowerVR SGX544 MP2
Operační systém
Android 4.1.1 Jelly Bean, podpora Flash 10.2
Operační paměť
2 GB DDR3 SDRAM
Integrovaná paměť
16 GB
Paměťové karty
1x MicroSDHC (až 32 GB)
Kamery
přední 1,3 Mpix
zadní 5 Mpix (ostření, bez přísvitu)
Wi-Fi a Bluetooth
Wi-Fi 802.11 b/g/n
Bluetooth 4.0
3G
ne
HDMI
mini HDMI
Audio
1W reproduktor
3,5mm výstup na sluchátka
sluchátka in-ear v příslušenství
USB
micro USB 2.0 (USB OTG)
Senzory
G-sensor
Napájení
DC 12V, 2A
Baterie
7600 mAh
výdrž až 8 hodin běžného užití
až 3,5 hodiny v maximální zátěži
Podporované formáty
Video
H.264, H.263, VC-1, MPEG-1/2/4, DivX, XviD, WMV7/8, VP6, AVS, atd.
Audio
MP3, WMA, OGG, FLAC, APE, AAC, AC3, ATRA, DTS, atd.
Foto
JPEG, BMP, GIF, PNG, atd.
e-knihy
EPUB, PDF, FB2, PDB, CHM, HTML, TXT, UMD, WORD, EXCEL, atd.
Podpora Android Market (Google Play)
ano

Rozměry a hmotnost udávané ve specifikacích odpovídají této velikostní třídě, tedy hmotnost je spíše menší než obvykle, ovšem tady výrobce poněkud přehání, neboť ve skutečnosti měl náš tablet přes 600 gramů. Ale i tak jej můžeme označit za lehký.

Co se týče displeje, pak tu máme naprosto stejné parametry jako u recenzovaného Sencor Element 9.7 v2. Těšit se tak můžeme na velmi jemný rastr daný fyzickým rozlišením 2048 x 1536, i když to systémové bude nejspíše jiné, technologii IPS a možnost využít všech 10 prstů pro dotykové ovládání.

Výkon pak zajistí čtyřjádrový SoC založený na 1GHz Cortex-A7 a grafice PowerVR SGX544 MP2. Jádro Cortex-A7 přichází jako rychlejší a energeticky efektivnější nástupce Cortex-A8, přičemž se používá také v architektuře big.LITTLE společně s jádry Cortex-A15, s nimiž tak podporuje stejné instrukce. K dispozici pak budou nadprůměrné 2 GB paměti DDR3 a k tomu 16 GB základní paměti, kterou budeme moci jako obvykle rozšířit až o 32 GB pomocí karet microSD.

Povinnou výbavou tabletů je také kamera, respektive dvě - jedna zadní pro fotografování a natáčení videa a přední pro videokomunikaci. Sencor tomuto nepřikládá důležitost, protože jeho 2Mpix kamera u Element 9.7 v2 není kvalitní. 5Mpix model u Mobii 945 však už vypadá daleko lépe, ale o tom se přesvědčíme v další kapitole. Zklamáním pak je, že tu je pouze jeden malý reproduktor a to neslibuje zrovna kvalitní zvuk.

Co se týče rozhraní, pak tady nás nic nepřekvapí. Kromě Wi-Fi a Bluetooth tu je HDMI, USB a 3,5mm výstup pro sluchátka, čili celkem obvyklá výbava. Z vnitřních senzorů výrobce zmiňuje pouze G-sensor a ohledně baterie udává pouze to, že jejích 7600 mAh stačí maximálně na 8 hodin běžného využití (pod tím můžeme vidět surfování po webu či sledování filmů) a v nejvyšší zátěži má tablet na jedno nabití vydržet až 3,5 hodiny.


Zpracování tabletu


Výrobce nikde neuvádí, zda tento tablet má ochranné sklo displeje Gorilla Glass či jiné, takže můžeme předpokládat, že právě o sklo od Corning nepůjde. Nicméně osobně jsem byl se zpracováním tohoto tabletu téměř bevýhradně spokojen, protože má velmi tuhé a pevné tělo, na čemž se podílí hlavně zadní hliníkový kryt se stříbřitým pískovaným povrchem. Na tom neulpívají otisky prstů na rozdíl od krytu displeje, což byla jediná věc, která se mi nelíbila.


- klikněte pro zvětšení -

Povrch displeje, i když na rozdíl od zmíněného Sencoru neukazuje svou mřížku dotykového rozhraní, má povrch, na němž prsty drhnou více než by měly. Je to podobné, jako byste prsty drandili po normálním skle v oknech. Dotykovému ovládání se však budeme více věnovat na konci druhé kapitoly.


- klikněte pro zvětšení -

Vrchní část tabletu nenese kromě přední kamery v pravém horním rohu vůbec nic, takže si jej můžeme obrátit na druhou stranu, kde je vidět logo, označení a tak podobně, ale především objektiv zadní kamery.



Hned vedle něj je jediný reproduktor, který nám tento tablet nabídne. Objektiv samotný je o cca 2 milimetry vystouplý nad povrch tabletu, takže ten se jednak položený na rovnou desku stolu trochu kinklá (to ale není tak hrozné), ovšem kryt objektivu je přitom hned první adept na poškrábání.


- klikněte pro zvětšení -

Výrobce si v tomto případě ulehčil práci a soustředil všechna tlačítka, konektory a ostatní prvky pouze na pravou hranu. Najdeme tu tedy (bráno odshora) hlavní vypínač, tlačítko zpět, schované tlačítko reset, dále konektor pro sluchátka, rozhraní mini HDMI, micro USB, slot pro kartu microSD, malý napájecí konektor a nakonec mikrofon.



Oproti jiným tabletům tu tedy chybí obvyklá tlačítka pro nastavení hlasitosti zvuku, jež bude muset suplovat sám operační systém a jeho spodní lišta.


Příslušenství


V krabici pod tabletem najdeme potřebné příslušenství, které není pouze základní a nezbytně nutné. Mezi to můžeme počítat vícejazyčný manuál (čeština chybí) a jednoduchý napájecí adaptér, jenž má bohužel stejně jako u tabletů Sencor krátký kabel (120 cm) a tenký napájecí konektor, u nějž bych se bál, že vydrží pouze jediné nechtěné škubnutí. Adaptér ale dodává 5 V (maximálně 3 A, tedy 15 W), takže bude nejspíše možné tablet dobíjet i pomocí rozhraní USB.



Dále tu máme také příslušný kabel právě pro rozhraní USB, respektive micro USB, jejž můžeme použít pro připojení k počítači, nechyběla ani redukce pro USB OTG (připojení klávesnice, myši, flash disku, apod.) a také levně vypadající noname sluchátka do uší. Od těch nemůžeme očekávat vysokou kvalitu zvuku, ovšem pořád to bude stokrát lepší než zvuk z jednoho zadního reproduktorku.
reklama