Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Asus FonePad: telefonní tablet

16.7.2013, Jan Vítek, recenze
Hybridní zařízení jsou dnes v kurzu, takže i my se podíváme na jedno takové, a sice Asus FonePad. Z jeho názvu už můžeme snadno vyčíst, že půjde o hybrid telefonu a tabletu, přičemž ten je založený na procesoru Intel Atom a nabídne nám 7" obrazovku.
Společnost Asus nám tedy po zařízení PadFone, jehož druhou verzi jsme již měli v recenzi na Světu hardware, připravila zařízení FonePad. Nejedná se již o žádné složité zařízení skládající se ze samostatného telefonu, jenž se může zasunout do těla tabletu, ale prostě a jednoduše malý tablet, z nějž si také zavoláte a rovněž to znamená, že bude k dispozici i mobilní datové připojení, což u levnějších tabletů rozhodně není samozřejmost. FonePad se přitom dá sehnat již od 5700 Kč, takže ve spojitosti s ním můžeme hovořit o rozumné ceně.


- klikněte pro zvětšení -

O tomto zařízení tedy můžeme mluvit jako o telefonu i tabletu, přičemž v tomto článku budu používat označení tablet, neboť k němu má blíže. Na to, abyste jej používali jako klasický mobilní telefon, je zkrátka příliš velký. Těžko jej strčíte jen tak do přední kapsy u kalhot, i když to by asi šlo, ale pak by byly vaše pohyby poněkud toporné. Telefonovat pomocí něj jistě půjde, neboť není problém jej vzít do jedné ruky, ovšem mít takovou velkou placku u ucha je přinejmenším nezvyklé.



Tablet přišel v menší, ale pevné černé krabici, kde byl jako obvykle umístěn nahoře a pod sebou měl přihrádku s příslušenstvím.

Model
Asus FonePad (K004 - ME371MG)
Rozměry
196,4 x 120,1 x 10,4 mm
Hmotnost
340 g
Displej
7" LED
IPS Panel
Rozlišení
WXGA (1280x800)
SoC
Intel Atom Z2420 - 1,2 GHz
PowerVR SGX 540 - 400 MHz
Operační systém
Android 4.1.2
Operační paměť
1 GB
Integrovaná paměť
16 GB
5 GB na ASUS Webstorage Space (časově neomezeno)
Paměťové karty
1x micro SD - až 32 GB
Kamery
přední 1,2Mpix
Wi-Fi a Bluetooth
802.11 b/g/n
Bluetooth v3.0
Sítě
HSPA+ Upload: 5,76 Mbps, Download: 21 Mbps
3G - WCDMA :850/900/1900/2100
2G - EDGE/GSM : 850/900/1800/1900
HDMI
ne
Audio
1x reproduktor
3,5mm jack pro mikrofon a sluchátka
USB
Micro USB
Senzory
GPS & Glonass, G-Sensor, E-compass, Proximity, Ambient Light Sensor
Napájení
5V (2A adaptér)
Baterie
16Wh Li-pol
výdrž 9 hodin
751 hodin v úsporném režimu (3G zapnuto)
32,5 hodin hovoru (3G zapnuto)
Software
Nainstalované aplikace
Asus Launcher
MyLibrary
File Manager
Kindle
Zinio
SuperNote Lite
App Backup
App Locker
Podpora Android Market (Google Play)
ano

Tablet je založen na procesoru Intel Atom Z2420, což je jednojádrový model podporující Hyperthreading a pracující na 1200 MHz. Ten by měl pro svůj účel stačit a bude zajímavé se podívat, jak se předvede ve výkonnostních testech, především tedy těch zkoumajících výkon grafiky. Vedle toho tu máme celkem standardní výbavu čítající 1 GB operační paměti a 16 GB úložného prostoru, jejž můžeme jednak rozšířit až o 32 GB na kartě microSD a vedle toho budeme mít k dispozici i 5 GB prostoru na online úložišti, přičemž to není dle Asusu nijak časově omezeno.

Displej typu IPS má při úhlopříčce 7" rozlišení 1280 x 800, takže s tím můžeme být také spokojeni. Asus ale již neudává, jaké sklo pro ochranu displeje použil a vzhledem k ceně celého zařízení můžeme tušit, že Gorilla Glass to asi nebude. Celková nabídka je ale dobrá, neboť chybět zde nebude GPS modul podporující Glonass, jenž dokáže najít satelity i z místnosti s menšími okny (přesnost zaměření tomu ale odpovídá), klasický G-senzor a také elektronický kompas, detektor přiblížení (obvykle vypíná obrazovku při telefonování) a senzor okolního osvětlení.

V našem případě se už ale nedostalo na zadní kameru, která by stejně asi nebyla zrovna nejlepší, protože do některých modelů se dodává s rozlišením pouze 3 Mpix. Získáme pouze přední 1,2Mpix kameru. Co se týče výdrže na baterie, Asus uvádí 9 hodin v aktivním provozu (zde konkrétně sledování videa), což je podobné jako u jiných tabletů. Pak ale má tablet vydržet cca měsíc v úsporném režimu a více jak den hovoru, přičemž lze předpokládat, že v takovém případě se počítá s vypnutým displejem.


Zpracování tabletu


Asus si v tomto případě nepřipravil nějak nápaditý design, spíše naopak. Před sebou máme tablet, který nevybočuje z řady. Má při pohledu seshora černé tělo s oblými rohy a poměrně tlustými okraji, takže i dle vzhledu jde spíše o tablet než o telefon. Tablet se dá pohodlně chytit do jedné ruky a držet jej za hrany, takže kdyby se tělo kolem displeje zmenšilo, držel by se takto ještě pohodlněji a především by byl skladnější. Pak bych klidně oželel, že by jej nebylo možné či snadné chytit jen z jedné strany za bok.


- klikněte pro zvětšení -

Snad tedy Asus dokáže design vylepšit, stejně jako vylepšil zpracování druhé verze PadFonu, neboť u tableto-telefonu se 7" displejem je velmi vhodné, aby tělo nezabíralo větší prostor, než je nezbytně nutné. Takto se sem velmi pohodlně vešlo logo do spodní části a reproduktor telefonu s okem přední 1,2Mpix kamery. Jinak na přední části není nic zajímavého.


- klikněte pro zvětšení -

Hrany tabletu jsou obehnány černým lesklým proužkem, jenž tvoří předěl mezi krycím sklem displeje a zadní částí. V boku pak najdeme tři obvyklá hardwarová tlačítka, a sice vypínač a kolébkový ovladač hlasitosti. Na opačné straně není nic, takže veškerá ostatní výbava se nachází na spodní hraně tabletu.


- klikněte pro zvětšení -

Zadní část FonePadu je vyrobena především z hliníku s pískovaným povrchem, do nějž je také vyraženo logo Asus a dole jsou pak natištěny informace o použitém procesoru Intel a původu celého zařízení. A až zcela vespod bylo nalezeno místo pro mono reproduktor skrývající se za polem miniaturních otvorů.


- klikněte pro zvětšení -

Při pohledu na spodní hranu tedy odhalíme dva jediné konektory, které FonePad ukáže. Jde o micro USB sloužící pro nabíjení a datové spojení a pak o 3,5mm jack pro připojení sluchátek či případně sluchátek s mikrofonem, s nimiž budeme moci telefonovat. Zbývá pak zjistit, kam umístíme SIM kartu a paměťovou kartu.


- klikněte pro zvětšení -

Dle očekávání k tomu poslouží horní plastová část zadního krytu, v níž máme také integrovanou anténu, která se s tabletem spojí pomocí dvou malých obdélníkových kontaktů, jež vidíte na fotografii vpravo poblíž malého černého šroubku. Plastový kryt tedy stačí nehtem vyloupnout a pak už máme přístup ke slotům pro Micro SIM a Micro SD. Instalace či výměna karet je tedy otázkou několika sekund.


- klikněte pro zvětšení -

Celý tablet je tedy zpracovaný poměrně dobře, ale osobně bych si představoval menší tělo, u nějž by kolem displeje nebyly tak zbytečně tlusté okraje a také by toto tělo mohlo být pevnější. Konstrukce není vyloženě chatrná, ale není problém ji zkroutit a vzhledem k tomu, že jde také o telefon, by tedy mohla být odolnější.


Příslušenství


Veškeré základní příslušenství dodávané s FonePadem vidíte na této fotografii. Jde o záruční list a z nějakého důvodu tu pak máme dva manuály v němčině a italštině. Český manuál pouze nedorazil s naší testovací verzí a anglický manuál se dá stáhnout od výrobce, přičemž stejně asi ani není potřeba na takovémto zařízení něco vysvětlovat.



Součástí balení je adaptér dodávající 5 V a 2 A, čili 10 W. Takový výkon je u FonePadu nutný, neboť má nabíječka pro smartphone s výkonem 5 W byla málo na to, aby se dobíjel tak rychle, jak má. Odpojitelný USB kabel pak můžeme využít i pro dobíjení z počítače či pro datové spojení s ním.



Mezi volitelné příslušenství pak můžeme považovat cestovní pouzdro VersaSleeve 7, které tedy neposlouží pouze pro ochranu tabletu, ale o tom si blíže řekneme na konci příští kapitoly. Toto pouzdro samo o sobě přijde na cca 400 Kč, ovšem značková prodejna Asus.as jej nyní nabízí společně s FonePadem za 1 Kč.
reklama