Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

ADATA PV110: oblíbená 10400mAh powerbanka

24.11.2015, Milan Šurkala, recenze
Do dnešního testu jsme vzali velmi oblíbenou powerbanku ADATA PV110. Hlavním důvodem je to, že nabízí solidní kapacitu 10400 mAh za poměrně příznivou cenu. My se podíváme, co od ní můžeme čekat.
Powerbanky jsou zařízení, které obsahují velkou baterii a USB výstup, díky kterému je možné použít je k nabíjení čehokoli, co se dá nabíjet přes USB rozhraní. Vedle smartphonů to mohou být tablety, digitální fotoaparáty a mnoho dalšího. Dnes se podíváme na jedno z nejoblíbenějších zařízení v této kategorii, powerbanku ADATA PV110. Uvnitř se skrývají Li-Ion akumulátory, které při napětí 3,6 V slibují slušnou kapacitu baterie 10400 mAh, tedy 37,44 Wh energie.
 
 
Výrobce slibuje, že by měla na jedno nabití nabít 5krát telefon, 11krát digitální fotoaparát, 6krát MP4 přehrávač nebo 1,5krát tablet. Na teoretickou i praktickou výdrž se podíváme v další kapitole, nyní se budeme věnovat samotnému zpracování a designu.





ADATA PV110 má zajímavý oválný tvar s rozměry 102×77×21,5 mm, tedy rozměry klasického kompaktního fotoaparátu. Kvůli velké baterii ale musíte počítat s tím, že váží 260 gramů, takže vám vzhledem k rozměrům přijde být dost těžká. Design vypadá velice hezky a moderně. Powerbanka má luxusní kovový vzhled a určitě budete mít strach, abyste ji někde nepoškrábali. Opravdu vypadá velmi pěkně. V testu jsme měli tmavě šedivou verzi, nicméně v prodeji najdete i azurovou, zlatou a růžovou variantu. Kovový povrch zvýrazňuje teplotu okolí, v chladném počasí tedy doslova "mrazí", při nabíjení naštěstí jen hřeje (je vlažný).





Na přední straně vidíte několik prvků. Začneme tlačítkem pro zapnutí. To je nutno stisknout a podržet, aby se powerbanka zapnula. Pokud nepřipojíte žádné zařízení do 10 sekund, sama se vypne a šetří tak energii. Jsou zde čtyři modré diody LED, které svítí podle toho, jak je powerbanka nabitá. Pokud je vybitá a dáte ji nabíjet, začne blikat první dioda. Postupně to se vzrůstajícím nabitím stoupá dál, ke konci tři diody svítí a čtvrtá bliká. Jakmile přestane blikat i ta čtvrtá, je nabito. Při vybíjení obvykle nic nebliká, pouze svítí aktuální stav nabití (čtyři = plno, jedno = téměř vybito). Teprve při blížícím se vybití začne blikat poslední zbývající dioda a to už máte jen posledních několik minut nabíjení.

Nabití provedete jednoduše dodaným kabelem (s délkou 30 cm), který otočíte. Velké USB strčíte do USB portu počítače, microUSB do portu IN na powerbance. Délku nabíjení jsem testoval mnohokrát a vždy se pohybovalo od 8 hodin do 8 hodin a 5 minut. To platí jak pro nabíjení přes USB 2.0, tak i USB 3.0 port počítače i nabíječku Sony BC-TRX s maximálně 1500mA výstupem na USB portu. Powerbanku klidně nabijete klasickou nabíječkou na mobil, nepotřebujete k tomu zrovna počítač.





Pokud chcete powerbankou něco nabíjet, jednoduše velké USB strčíte do powerbanky a naopak microUSB port do zařízení, které chcete nabít. ADATA PV110 má dokonce dva USB porty. Ten první dokáže nabídnout maximálně 1,0A výstup, ten druhý dokonce 2,1A. Navíc dokážou pracovat současně, můžete tedy nabíjet dvě zařízení najednou.





Na obrázku právě vidíte nabíjení mobilního telefonu a digitálního fotoaparátu Sony Cyber-shot RX100. Po základním představení fotobanky tedy pojďme k menšímu vysvětlení problematiky kapacity a energie, vrhneme se také na praktické testy.
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama