Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Prvních 60 minut s FSC Pocket LOOX 7xx v ruce

17.8.2004, Pavel Koza, preview
A je tady další exkluzivní preview zařízení, které dosud nebylo uvedeno na trh. A ne jen jednoho, ale hned celá dvojice:) Díky laskavému zapůjčení ze společnosti Fujitsu Siemens Computers jsem si mohl krátce osahat a otestovat zařízení Pocket LOOX 710 a 720. Především to druhé patří mezi PDA, na které jsem se za posledních pár měsíců těšil hodně, hodně moc, a to nejen kvůli VGA displeji. Jaké jsou mé první zkušenosti s těmito zařízeními se dozvíte v tomto preview.
Upozornění: Tento článek není recenzí. Popisované zařízení nebylo podrobeno mému důkladnému testování a hnidopišskému odkrývání slabých míst. Jedná se o první, veskrze pozitivní, dojmy. Nejedná se tudíž o objektivní zprávu, ale o zcela subjektivní popis úplně nového zařízení, který je plný nekritického obdivu a nadšení z nových funkcí a vlastností. Pokud se vám z nějakého důvodu tato forma nepozdává, počkejte si na recenzi, která však nebude dříve než za několik týdnů. Zatímco hardware zařízení je téměř finální, software prodělává bouřlivý vývoj a do finálního modelu může být všechno jinak. Proto pokud budu psát o aplikaci, berte vše s velkou rezervou.

Před pár měsíci zabodovala společnost Fujistu Siemens Computers uvedením nové řady svých kapesních počítačů, řady Pocket LOOX 4xx. Jednalo se již o po všech stránkách dotažené zařízení nejen po technické, ale vzhledem k designově nepříliš povedené řadě Pocket LOOX 610 i po designové stránce. Nyní se mi dostala do ruky hned dvojice nových, dosud neuvedených modelů, které mají tendenci se zařadit k těm nejvýkonnějším a nejvybavenějším Pocket PC zařízením dnešních dnů. Konkrétně se jedná o zařízení Pocket LOOX 710 a 720, za jejichž krátkodobé zapůjčení děkuji přímo lidem ze společnosti Fujistu Siemens Computers.

Hned na úvod musím konstatovat, že se oba modely od sebe liší mnohem více, než by se na první pohled mohlo zdát. Vzhledem k tomu bude přehlenější, když napřed odděleně popíši to, čím se od sebe modely liší, a následně uvedu to, co mají společného. Jenom upozorním, že zapůjčená zařízení byla ještě předprodukční, některé věci se tak mohou ve finální verzi produktu změnit. Vzhledem si jsou oba dva modely takřka k nerozeznání podobné, jediný viditelný rozdíl je v nepatrně větším displeji u PL720, takže se tomu v tomto preview není nutné intenzivně věnovat. Jen je možná trochu překvapivé, že výkonnější model je o 1 milimetr hubenější a o 10 gramů lehčí, já osobně bych to čekal obráceně.


FSC Pocket LOOX 710


Začneme tím méně výkonným modelem. S trochou nadsázky by se dalo říci, že PL710 je vlastně PL420 s integrovaným CompactFlash slotem typu II, případně lehce pozměněný PL610 v mnohem slušivějším kabátku. To nemyslím jako výtku, pouze to konstatuji:) Naopak je to dle mého názoru velmi rozumný mezistupeň mezi PL420 a PL720 - kdo potřebuje CF slot, koupí PL710, kdo ne, vybere si znatelně menší a lehčí PL420.



Procesor použitý v PL710 je Intel PXA272 taktovaný na zatím neobvyklých 416MHz, rychlost je však možné softwarově měnit. U procesorů řady PXA27x se zdá, že frekvence skáče po 104MHz - toto zařízení má 416MHz, lepší model 520MHz a dosud nejvíce v oblasti PDA je 624MH. Už se těším na 1040MHz:) Paměti nabízí 64MB pro ukládání dat a spouštění aplikací a 64MB přepisovatelné ROMky, přibližně 30MB je možné použít jako bezpečné úložiště.

Displej zařízení je klasický QVGA, což je hlavní odlišnost od PL720, která má plnohodnotné VGA rozlišení. I ostatní parametry jsou identické jako u PL420 (transflexní TFT, 65 tisíc barev, dotykový displej, nastavitelné podsvícení), v přímém porovnání s PL420 byl displej PL710 trochu jasnější a bílá byla bělejší:)




FSC Pocket LOOX 720


Nebudeme si nic předstírat, to hlavní, na co se již několik měsíců těším, se jmenuje Pocket LOOX 720. A hned dopředu prozradím, že se čekání vyplatilo. VGA displej, dvojice slotů, rychlý procesor, hodně paměti, integrovaný (kvalitní) fotoaparát, je toho prostě moc:)

O počítání se stará stejný procesor jako u PL710, tedy Intel PXA272, taktovaný na 520MHz. Upřímně řečeno, já osobně bych si netroufl tipovat rychlost procesoru naslepo, naprostá většina běžných úkonů mi přijde stejně rychlá (pomalá) na všech rychlých procesorech, takže pokud smutníte nad tím, že má tento LOOX "jenom" půl giga, osušte slzy; stejně si to každý normální uživatel přepne na automatickou regulaci výkonu, protože tím se dá ušetřit pár kapek energie. Paměti má PL720 hned 128MB, pro obzvláště důležité dokumenty je připraveno 28MB FlashROM.

Ikona Odkaz na databázi
LOOX 420 @ 400MHz
LOOX 710 @ 416MHz
LOOX 720 @ 520MHz
Ikona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi
Spb Benchmark - CPU index
1789
1970
2154

Prosím berte to s rezervou, jedná se o zařízení s betaverzí systému. Nicméně je trochu s podivem, že 400MHz a 416MHz jsou od sebe výkonnostně stejně daleko jako 416MHz a 520MHz. Procesorová řada PXA27x asi přináší víc než jen vyšší frekvenci.

Displej je pro mě další premiéra. Sice to není úplně první VGA zařízení, které jsem kdy viděl, ale je to první VGA zařízení s úhlopříčkou pouhých 3,6 palců (91,4 milimetrů). To je jen o 2,5 milimetrů více, než nabízí běžné QVGA displeje. Technicky se displej moc povedl (opět transflexní TFT), jeho ostrost je skutečně okouzlující. I ty nejmenší detaily jsou ostré a dobře viditelné. Proti Toshibě e800 nabízí sice menší plochu obrazu, ale díky tomu je možné zmenšit zařízení jako celek.



PL720 má navíc i integrovaný digitální fotoaparát schopný fotit obrázky až do velikosti 1.3MPix, tedy rozlišení 960x1280 bodu. I když je to opět krok kupředu, zdá se, že technologie již naráží na své hranice a vyšší rozlišení nic nezachrání. Ostatně posuďte sami. Pro focení v horších světelných podmínkách je integrován i blesk a - světe div se - opravdu pomůže. Kromě statických fotek umí natáčet i video ve formátu MP4, také to si můžete prohlédnout. Video v MP4 (507,75 KB)




Co je společné?


Tvarem zcela přesně zapadá do koncepce nových LOOXů, proti řadě PL4xx je samozřejmě trochu větší, CompactFlash slot si prostě nějaké to místo vezme. Nový LOOX je takový protáhlý (úzký, ale dlouhý), což přivítají především uživatelé s menší rukou. Na spodní straně najdeme stejnou sestavu tlačítek jako na PL4xx, ošizeni nebudou ani příznivci otočného kolečka.

Na obou zařízeních jsem stihl přehrát jen pár písniček, ale zvuk nebyl špatný, navíc s velmi bohatými možnostmi nastavení. Kromě hlasitosti výstupu na sluchátka a již vcelku běžných úprav basů a výšek nabízí LOOX i 3D zvuk, který oceníte především v různých 3D hrách. Opravdu skvělý byl mikrofon, velmi dobré schopnosti prokázal i reproduktor.



Velmi silný je PL710 i v oblasti komunikace. Na rozdíl od řady 4xx umí oba modely v řadě 7xx kromě USB či infračerveného spojení komunikovat jak přes Bluetooth, tak i přes Wi-Fi. USB zvládne USB Host, takže s pomocí konektoru přímo na synchronizačním kabelu je možné snadno přečíst například data z USB paměti. Pro Bluetooth je opět použita utilitka od Widcommu, takže je zajištěn maximální komfort a funkčnost, podobně bezproblémově se jevilo i Wi-Fi. Pro snadné použití připravili ve společnosti FSC i takový centrální ovládací panel pro veškeré bezdrátové služby nazvaný ConnectMobility E2C, který dokonce umí pracovat i s GSM CF kartou.

Dvojice rozšiřujících slotů potěší každého uživatele, kterému SD slot trvale okupuje paměťová karta. I v LOOXu je sice SDIO, ale pokud máte na kartě nejen data, ale i instalované programy (jako já), neustálé prohazování s nějakou I/O kartou je dost otravné. CompactFlash je klasický Type II, kompatibilita se všemi různými kartami je zajištěna.



Lithium-Ionová baterie o kapacitě 1640 mAh nabízí dostatečný přísun energie, jak dlouho vydrží zařízení napájet však bude jasné po testech.

Alespoň podle zapůjčených modelů by v obou krabicích měla být identická výbava. Povedená kolébka s oddělitelným USB kabelem, velice jednoduché ochranné pouzdro, náhradní stylus, zdroj elektrické energie s oddělitelnými koncovkami a nějaká CD a písemnosti (ty však v krabici chyběly). Bližší podrobnosti o příslušenství si nechám na recenzi.

Společné je pro oba modely také softwarové vybavení, i když v tomto ohledu lze do uvedení zařízení očekávat ještě výrazné změny. Základem je Windows Mobile 2003 Second edition vylepšená několika bonusovými aplety a aplikacemi. PL720 navíc obsahuje i program pro ovládání digitálního fotoaparátu včetně praktické aplikace pro správu obrázků.


Závěr


Na základě ještě rozpracovaných kousků není možné dělat dalekosáhlé závěry, ale nějaké shrnutí si neodpustím. Po uvedení nové řady na trh bude společnost FSC nabízet svým zákazníkům hned 4 povedená Pocket PC zařízení, levným PL410 počínaje a výkonným PL720 s VGA displejem konče. Samotné zařízení PL720 se na trhu s VGA zařízeními rozhodně neztratí, naopak se zařadilo do skupiny Pocket PC, nad jejiž koupí reálně uvažuji;)
reklama