Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Potvrzeno: Aplikace z Google Play zamíří na Chrome OS

23.5.2016, Jáchym Šlik, aktualita
Google potvrdil, že vybrané Chromebooky a později další zařízení s Chrome OS budou kompatibilní s aplikacemi pro Android. První uživatelé se dočkají už v červnu. Jak to všechno bude fungovat?
Aplikace z Androidu běžící na Chrome OS nejsou úplnou novinkou, o jejich port se Google pokouší už několik let. Jenže tentokrát na to americký gigant šel trochu jinak a od samotných vývojářů aplikací nevyžaduje prakticky žádný krok, na Chromeboocích a dalších počítačích s operačním systémem Chrome tedy bude fungovat naprostá většina aplikací původně určených pro Android. Uživatel si je navíc bude mot stáhnout přímo z Google Play Store, tedy jediného oficiálního obchodu s aplikacemi pro Android.

Nejprve bude funkce dostupná ve vývojářské verzi Chrome OS M53, která bude vydána v červnu. K uživatelům stabilních verzí systému by se měla novinka dostat v září nebo říjnu. Jenže omezení nebude jen ve verzi systému, ale také v samotném zařízení. Nejprve bude podporován Acer Chromebook R11, Asus Chromebook Flip a Google Chromebook Pixel (2015). Později se dočkají také další Chromebooky s dotykovým displejem i bez něj a snad také all-in-one počítače Chromebase, desktopy Chromebox a minipočítače v USB Chromebit.





Smůlu mají zařízení starší než dva roky, která se podpory Google Play (alespoň oficiálně) nedočkají. Mimo podporovaná zařízení je tedy i první generace Chromebooku Pixel, která sice disponuje dotykovým displejem a vyšším výkonem než mnohá dnešní zařízení, ale pro Google je důležitější stáří modelu. Na Chromeboocích s dotykovým displejem bude možné spustit skoro všechny aplikace pro Android, mezi výjimky samozřejmě patří widgety, živé tapety nebo launchery.

Od vývojářů aplikací nejsou sice vyžadovány žádné složitější kroky, měli by ovšem alespoň upravit soubor AndroidManifest.xml, kde jsou specifikovány požadavky aplikace. Každá aplikace pro Android totiž defaultně vyžaduje dotykový displej, na Chromeboocích přitom bude možné mnohé aplikace ovládat i pomocí klávesnice a touchpadu nebo myši. Problém by mohl nastat také s různými senzory, notebooky jich totiž nemají tolik jako smartphony či tablety. Ale například bez GPS se Chromebooky obejdou, poloha bude určena pomocí Wi-Fi.

A jak se vlastně budou chovat androidové aplikace na Chrome OS? Aplikace poběží v plovoucích oknech, jejichž polohu bude možné měnit. Problémem by nemělo být ani používání několika aplikací naráz v samostatných oknech. K dispozici bude navíc přepínač, který umožní vybrat mezi zobrazením aplikace na výšku (jako na smartphonech), na šířku (jako na tabletech) nebo maximalizovaně přes celou obrazovku.

Pro současný Chrome Web Store by příchod Google Play na Chrome OS neměl znamenat nic výrazného, obchod by měl nadále fungovat a zatím ani nic nenasvědčuje tomu, že Google uvažuje o změně.

Zdroj: Liliputing.com
reklama