Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Objevují se první informace o Snapdragonu 820

7.8.2015, Jan Pánek, aktualita
Už dlouho se očekává jeho příchod, nejspíše se objeví ve většině vlajkových lodí budoucího roku a pravděpodobně bude skýtat několik zajímavých překvapení, to je Snapdragon 820, nyní se objevily první informace.
Podle těchto informací bude Snapdragon 820 hodně odlišný od svého předchůdce, Snapdragonu 810. SD 810 by prvním modelem z řady 800, který použil technologii big.LITTLE, SD 820 by se měl vrátit ke čtveřici stejných jader. Jestli se tak skutečně stane, SD 820 bude jediným top procesorem, který bude mít jen 4 jádra (mimo Apple).

Když se podíváte na MediaTek, tak ten připravuje procesory s 10 jádry, Exynos od Samsungu má 8 jader a využívá technologii big.LITTLE. Kirin od Huawei také využívá 8 jader u svých nejvýkonnějších procesorů. Otázka je, jestli méně v důsledku nebude více.

Velmi zajímavá je informace, že procesor nebude postaven na žádné z architektur Cortex, ale přitom bude mít základ v ARMv8, co to znamená? Pod označením ARMv8 jsou schovány všechny 64bitové architektury - Cortex A53, A57 a A72.





Tyto architektury jsou vyvinuty společností ARM a výrobci si je mohou licencovat - to znamená, že vyrobí procesor na této architektuře, ARM dostane zaplaceno a jako protiváhu dostane výrobce jistotu, že architektura bude dobře optimalizovaná pro Android a všechny aplikace.

Výrobce procesorů ale nemusí využívat přímo danou architekturu, ale může si ji upravit. S tímto začal Samsung a vypadá to, že se přidá i Qualcomm, svá jádra nazývá „Hydra“. Jaké jsou výhody a nevýhody tohoto kroku?

Zřejmě jedinou nevýhodou jsou vyšší náklady, protože výrobce musí platit jak za vývoj, tak za licencování ARMu (v případě, že staví na jeho technologiích). Poté následují jen výhody jako lepší optimalizace nebo podpora jiných technologií a portů.

Další významnou změnou je nová výrobní technologie, z 20 nm se výroba přesune na 14 nm, což výrazně zvýší výkon a zmenší spotřebu. Vzhledem k přehřívání SD 810 je tento krok velmi rozumný. Výkon by se měl zlepšit o 35 % oproti SD 810. Výkon nového Adrena 530 by se měl zvýšit o 40 % a spotřeba by měla klesnout o 30 % a více díky novému způsobu sdílení virtuální paměti s CPU.

Další zajímavou změnou je integrace modemu LTE Cat 10, který zvládne přenášet data rychlostí až 450 Mbps (3× CA). Dále jsou podporovány fotoaparáty do 28 Mpx, nízko odběrové senzory nebo LPDDR4. Je důležité si uvědomit, že v mobilech závisí rozlišení a fps kamer na procesorech, nikoliv na samotných snímačích.





Qualcomm SD 820 by se měl dostat k výrobcům telefonů na konci letošního roku, ale to jen pro účely testování, do masové výroby se nejspíše dostane na začátku roku 2016, kdy přijdou i nové vlajkové lodě.

Ještě bych se na chvíli zastavil u posledního obrázku, který ukazuje plán představení nových čipů. Pod číslem 8996, Snapdragonem 820, máme ještě 8976 a 8956, je tedy velmi pravděpodobné, že se spolu s představením SD 820 dočkáme i dalších modelů, které zapadnou do vyšší střední třídy, konkrétně do řady SD 600.

Zdroj: AndroidPolice
reklama