Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

NexDock aneb jak ze smartphonu udělat notebook

5.5.2016, Jan Pánek, aktualita
Na Indiegogo se objevil zajímavý projekt, který plánuje na trh uvést tělo notebooku bez výpočetního hardwaru. K němu se může připojit nejen telefon s funkcí Continuum, čímž vytvoří plnohodnotný přístroj. Aktualizováno o dokončení crowdfundingové akce.
Aktualizováno 5.5.2016: Crowdfundingová akce byla nakonec prodloužena o jeden měsíc, což vývojářům umožnilo vybrat dostatek peněz na rozjetí celého projektu. Momentálně probíhá objednávání součástek a asi za jeden a půl měsíce by mohly dorazit první kusy zákazníkům. Bude zajímavé i nadále sledovat, jak se bude celá platforma vyvíjet.


NexDock je vyloženě skořepina notebooku, která sama o sobě nic neumí. Po připojení nejen k funkci Continuum se z ní ale stane univerzální přístroj, který rozšíří funkce nejen telefonů, ale i notebooků.

Vývojáři tohoto projektu si na Indiegogo dali vcelku ambiciózní cíl - musí vybrat celkem 300.000 dolarů, což je v přepočtu asi 7,3 milionu Kč! Předem prozradím, že si za tento univerzální přístroj účtují 99 dolarů v omezeném množství (asi 2400 Kč bez DPH), cena po crowdfundingové akci bude stále solidních 150 dolarů (asi 3600 Kč bez DPH). Momentálně (21. 2. 2016) je vybráno asi 50.000 dolarů (17 % celkové částky) a do konce zbývá přes měsíc.





Za tuto cenu dostaneme velmi univerzální dock. Jeho asi nejzásadnějším využitím bude propojení s telefony disponujícími Windows 10 Mobile a funkcí Continuum. Díky ní se totiž může propojit telefon s notebookem, který se chová jako téměř "dospělý" notebook. Samozřejmě je omezen možnostmi Windows Continuum, ale na spoustu úkonů bude vhodný.

Nabídne totiž velkou 14" obrazovku a pohodlnou klávesnici. Navíc se dočkáme i několika portů. Když bude uživatel zvažovat koupi nového monitoru, nevyjde toto tělo notebooku výhodněji, když nabídne jak monitor, tak i pohodlnou klávesnici, další konektory a baterii na cesty? Navíc se koupě telefonu s funkcí Continuum jeví mnohem zajímavěji.

NexDock je ale kompatibilní i s dalšími zařízeními, nemá problém třeba s PC "tyčkami". Ty se zastrčí do notebooku jako třeba do televize, výhodou je zabudovaná baterie, která umožní toto zařízení používat i na cestách. Stejné využití se nabízí i při použití známého Raspberry Pi.





Pokud vám výčet možných použití nestačí, tak vězte, že je notebook možno použít i čistě jako externí displej s baterií. Takže ho můžete použít třeba jako 2. displej ke svému notebooku, pokud jste na cestách. Podpora je plánována i pro další mobilní systémy, Android je možno připojit přes MHL, iPhone přes AirPlay.
  • Displej: 14,1"; 1366×768 px; TN panel s poměrem stran 16:9
  • Baterie: Li-ion baterie, 3,8 V/10.000 mAh
  • Konektivita: 2× USB, 1× slot na SD kartu, 1× 3,5mm jack, Bluetooth v4.0, mini HDMI
  • Napájení: DC 3,5mm 5 V/2,5 A
  • Rozměry a váha: 351×233×20 mm, 1490 gramů


Nejde jen o jeden přístroj, ale o novou platformu


Společnost si dělá celkem velké ambice i ohledně dalšího pokračování projektu. Toto tělo notebooku má být jen prvním krokem, v budoucnu totiž chtějí vytvořit celou plejádu zařízení, která budou jen čistě displejem, nikoliv výpočetním střediskem.

V oddělení výpočtů a uložení dat od zobrazovače vývojáři vidí zcela nový způsob, jak mohou zákazníci přistupovat k elektronice. Podle tohoto přístupu v budoucnosti budeme mít jen jedno zařízení, které se bude připojovat k univerzálním obrazovkám podle potřeby.





V krajním případě to může dojít do takového bodu, kdy bude výpočetní centrum a data jen na malém čipu třeba o velikosti SD karty, ten následně budeme vkládat do přístrojů od mobilů přes notebooky po desktopy, které budou představovat jen obrazovky (případně s bateriemi).

Zdroj: Indiegogo
reklama