Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Nastavení a konfigurace programu SBSH PocketWeather v. 1.3

3.7.2006, Jarouš, návod
Na fóru SBSH byly k PocketWeather zveřejněny dva „tutorialy“ – dílčí návody k nastavení programu. Inspirováni tímto příkladem publikovali na našem fóru Jarouš a TheMelin v průběhu března 2006 kompletní návod a postupy nastavení celého programu.
Poznámka: Stávající systém bohužel neumí přiřadit jednomu článku více autorů, takže toto společné dílko Jarouša a TheMelina má v systému připojen ke svému loginu pouze Jarouš. Omlouvám se, ale jinak to zatím nejde... Pavel Koza

Jednotlivé lekce byly v sekci Obecné diskuze – Software zveřejněny bez posloupnosti a návaznosti. Před nadcházející dovolenkovou sezónou se i Vám může hodit kompletace jejich příspěvků do jednoho uceleného návodu...

Ač se to nezdá, jsou podle počtu příspěvků na ce4you programy o počasí velice oblíbené. Pro některé absolutní balast zabírající zbytečně paměť, zpomalující rychlost a zvyšující náklady provozu, pro jiné zase další zdroj někdy užitečných informací a v neposlední řadě i zajímavý program – hračka. Nejvíce užívané jsou programy SPB Weather (aktuálně ve verzi 1.5, cena cca 15$), dále WeatherPanel (od společnosti MARSWARE, aktuálně ve verzi 2.0, cena 13$) a posledním z nejužívanějších je PocketWeather od společnosti SBSH (aktuáně ve verzi 1.3.4, cena 10$).

Nemá smysl moc polemizovat o tom, který program je nejlepší, nejpřesnější atd., každý z uvedených programů má své plusy i mínusy, je potřebné si programy otestovat – u všech je k dispozici trial. Od všech tří programů můžeme očekávat informaci o předpovědi počasí a o současném stavu počasí pro zvolené území. Často se na ce4you vedou debaty o přesnosti a spolehlivosti údajů. Meteorologické stanice na území ČR odesílají v pravidelných intervalech naměřené údaje, ze kterých jsou zpracovávány aktuální přehledy a předpovědi v různých webových zdrojích, ze kterých následně užívané programy zpětně stahují potřebné informace. Kvalita a přesnost předpovědi počasí je záležitost zpracovatele údajů, nicméně údaje předpovědi stažené z různých zdrojů by se neměly výrazněji odlišovat, že tomu často tak není, je věc jiná. Některé zdroje jsou tak jako programy více soustředěny na území USA, ostatní oblasti jsou okrajové a z toho plyne i četnost a přesnost poskytovaných údajů. Trochu jiná je situace v informacích o aktuálním počasí. Co je uživateli platné, že územní meteorologické stanice poskytují potřebné údaje v pravidelných intervalech, když webový zdroj publikuje aktuální přehledy jednou či dvakrát denně.

Tento problém vyřešil autor programu PocketWeather zatím nepřekonaným způsobem, jako zdroj použil METAR (o co se jedná, bude vysvětleno dále) a uživatelé programu tak mohou mít v závislosti na nastavení programu přesné údaje každou hodinu. Na fóru SBSH publikoval „benkc – SBSH guru“ několik návodů, jak přidat novou lokaci či satelitní snímek. To nás inspirovalo a v průběhu března 2006 jsme sepsali a v diskuzi k PocketWeather na ce4you zveřejnili návod na nastavení a konfiguraci celého programu. Materiál byl rozdělen do 8 lekcí a před nadcházejícím létem jsme byli požádáni o jejich soustředění do jediného materiálu a zde je výsledek.

Poznámky: Nastavení a konfigurace programu je popsáno přesně pro PocketWeather v. 1.3. Některé prvky základního nastavení jsou platné i pro nižší verze, naopak nastavení nových možností vyšších verzí programu není popsáno – případné novinky komentujte zde v diskuzi k PocketWeather. Vysvětlení některých pojmů a prvky nastavení je možné využít i v obou dalších uvedených programech o počasí.

Poděkování: Program PocketWeather je lokalizován, díky za překlad směřuje k JP, díky za dopilování češtiny každé nové verze patří Myrkovi.


Základní informace o programu PocketWeather, vymezení pojmů a vše potřebné

PocketWeather je program poskytují informace o aktuálním počasí a jeho předpověď pro nastavenou lokaci. tzn. že:
  • zobrazuje formou ikon a textových údajů aktuální počasí daného místa na Today v rozsahu dle nastavených požadavků
  • na dalších stránkách poskytuje podrobné údaje jak aktuálního počasí dané lokace a jejího okolí do vzdálenosti cca 100 mil (dle nastavení), tak předpověď pro lokaci až na 9 dnů
  • zobrazuje nedávná zemětřesení v grafické podobě i formou podrobných dat, umí aktuálně varovat před možností tsunami (nepostradatelné pro území ČR)
  • zobrazuje satelitní či radarové snímky počasí, v závislosti na grafickém formátu zvládá i animované snímky
  • zobrazuje náhledy některých webkamer
  • zobrazuje fáze Měsíce a východ a západ Slunce
  • pracuje v QVGA i VGA režimu
  • program je možné provozovat jako samostatný plugin na Today, případně jako samostatnou záložku v programu PocketBreeze od stejné firmy, resp. lze jej samostatně spouštět s využitím jiných programů, organizujících plochu (např. iLauncher)
  • program umí v nastavených intervalech a v nastaveném čase (pouze od – do) automaticky stahovat data, pokud je ale program vnořen do jiných programů, nemusí automatika vždy pracovat stoprocentně, ona občas blbne i při samostatném zařazení na Today
  • PocketWeather zatím neumí animované ikony počasí. Objem stahovaných dat lze ovlivnit nastavením, záleží na požadavcích (větší počet lokací a satelitních snímků k nim, větší počet METAR zdrojů = větší objem dat) a možnostech (neomezený tarif nebo stahování jen prostřednictvím AS bez omezení nastavení, v ostatních případech připojení je nutná redukce požadavků). U nových verzí bývají problémy s funkcí programu, ale časem se podaří program doladit, podrobnosti hledejte na c4y nebo přímo na fóru SBSH.

Pojmy užívané při práci s programem, resp. při jeho nastavení pro podmínky ČR:
  • Lokace: Specifikace místa pro předpověď, zadávaná formou mzn. kódu.
  • Mzn. kód: Meteorologické stanice v pravidelných časech předávají aktuální data i data předpovědí do různých informačních centrál. K identifikaci stanice slouží její kódové označení. V rámci ČR takto data předává 30 stanic, každá má označení kódem ve formátu EZXX00** (seznam viz připojený soubor CZ_EZXX.doc). Stanice nejsou rovnoměrně rozprostřené po území ČR, ale prostě více jich nebude.
  • MSNBC: Zpravodajský a informační server, kam mimo jiné všechny světové stanice s mzn. kódem zasílají svá data a z tohoto důvodu byl zvolen jako centrála pro stahování dat do programu – lze částečně vyřadit jako zdroj aktuálních informací (bude vysvětleno jinde), zatím je MSNBC vždy default zdrojem předpovědi počasí, některá z příštích verzí programu má údajně umožnit volbu stahování předpovědi počasí i z jiných zdrojů, tzn. obdoba volby zdroje jako u Spb Weather.
  • Latitude: zeměpisná šířka severně, slouží k přesnému nastavení lokace.
  • Longitude: zeměpisná délka západně, slouží k přesnému nastavení lokace, pro naše území má znaménko mínus před číselným údajem.
  • METAR: Pravidelná letecká meteorologická zpráva o počasí, zdroj nejaktuálnějších dat. Přesné vysvětlení pojmu METAR je uvedeno zde.
  • Seznam CZMETAR zdrojů a zdrojů sousedních států je přiložen (METAR_CZ_a_sousedi.doc). Seznam obsahuje pro ČR jen 5 oficiálních METAR zdrojů, ale umíme vyhledat pomocí programů pro PC a pomocí ICAO ID další tuzemské METAR zdroje.
  • ICAO ID: ID označení pro letiště, v rámci ČR je kód ve tvaru LK** (seznam přiložen v souboru Czech Republic_ICAO_ID.doc).

Přehled „vše potřebné“:
  • Program PocketWeather je zde, na stránkách je i odkaz na handango, kde lze program zakoupit za cca 10 $ (bez VAT), poslední aktualizaci vyhledejte na na fóru SBSH, většinou se jedná o plně funkční trial na 14 dnů.
  • Program obsahuje i český základní překlad, pokud vyžadujete překlad všech novinek zařazených do poslední verze programu, vyhledejte na c4y překlad od Myrka k instalované verzi programu.
  • Na PC je dobré mít nainstalovaný TotalCommander, neobejdete se bez pluginu WinCE.
  • Program MetarWeather slouží na PC k ověření, zda letiště s ICAO ID poskytuje METAR data. Není to jediný program, který lze použít, ale je free a srozumitelný.
  • Ikony: K programu lze dohledat soubory placených i free ikon. Velice často jsou ikony pro PocketWeather součástí větších souborů ikon pro další programy, např. pro WisBar či PocketBreeze, sledujte fóra k těmto programům…

Přílohy – soubory podkladů ke stažení:
reklama