Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Miniaturní součástka uhasí vznícenou baterii ve smartphonu

16.1.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Podle posledních informací může za exploze phabletů Galaxy Note 7 opravdu baterie. Vědci mezitím vyvinuli systém, který má podobným nehodám zabránit – za méně než vteřinu uhasí požár způsobený právě baterií.
Samsung zatím výsledky vyšetřování problémů s Galaxy Note 7 nezveřejnil, na světlo světa se ovšem nejspíš dostaly jinou cestou. Podle agentury Reuters, která se odvolává na nejmenovaný zdroj, byla na vině explodujících smartphonů baterie. Potvrzeno by to mohlo být 23. ledna, kdy je očekáváno oficiální zveřejnění výsledků šetření. Už v prosinci proběhl nezávislý test, podle kterého je problémem příliš malý prostor okolo baterie. Podle odborníků je doporučeno nechávat určitý prostor nad baterií, neboť její velikost se časem zvyšuje, a to i při běžném používání. Jihokorejský výrobce ovšem zmenšil prostor okolo baterie na naprosté minimum.





Samsung Galaxy Note 7 ovšem zdaleka není jediným produktem, který se v poslední době potýkal se vzněcující se lithium-iontovou baterií. Čas od času se něco podobného objeví také u jiných modelů smartphonů, ale i další spotřební elektroniky. V loňském roce podobný problém postihl tzv. hoverboardy, netradiční dopravní prostředky – jen v USA bylo ohroženo přes půl milionu kusů těchto vozítek od přibližně desítky výrobců. Možná je tedy na čase začít řešit problém explodujících baterií, neboť v tomto případě nejde jen o zničené zařízení, ale také o lidské zdraví. Se zajímavým řešením přicházejí právě včas vědci ze Stanford University.

Yi Cui a jeho tým vyvinuli něco, co můžeme označit jako miniaturní hasicí přístroj ukrývající se uvnitř smartphonu či jiného zařízení. Takový pokus není první, ale tento je dosud nejdokonalejší – jeho hlavní výhoda spočívá v tom, že neovlivňuje výkonnost baterie. Dokud tedy nedojde ke vznícení, neměli bychom o nové součástce vůbec vědět. A jak tedy systém funguje? Do plastových vláken oddělujících anodu a katodu byla přidána chemická látka trifenylfosfát, která je ve světě elektroniky běžně používána ke zpomalování hoření. Jakmile teplota baterie dosáhne 150 stupňů Celsia, dojde k roztavení plastových vláken a uvolnění chemikálie, která uhasí vzniklý požár.

Ačkoliv se to může zdát jako dlouhý a složitý proces, podle experimentů k němu dojde za 0,4 sekundy. Nyní se budou vědci snažit ujistit, že k roztavení vláken nemůže dojít vlivem přebití nebo hluboké vybití baterie. Zatím není jasné, kdy by se tento malý hasicí přístroj mohl objevit v prvních Li-on bateriích. V připravovaném Samsungu Galaxy Note 8 jej ale nejspíš ještě nenajdeme.

Zdroj: Engadget.com
reklama