www.svetmobilne.cz
>
>
>
>

MediaTek pracuje na desetijádru Helio X30

MediaTek pracuje na desetijádru Helio X30
, , aktualita
Taiwanská společnost MediaTek se před časem vrhla do nejvyšší ligy a její procesory se tak začínají objevovat ve stále více vlajkových smartphonech. A MediaTek rozhodně neztrácí dech, v nejbližší době by měl představit čipset Helio X30 skládající se ze čtyř procesorových clusterů.reklama
MediaTek už zdaleka není jen výrobcem čipů pro smartphony střední a nejnižší třídy. Vstup do nejvyšší ligy umožnil společnosti čipset Helio X10, který se objevil například v HTC One M9+ nebo Meizu MX5. Jeho nástupce Helio X20 je pak vůbec prvním mobilním čipsetem s desetijádrovým procesorem. Do prvních zařízení se sice nejspíš dostane nejdříve začátkem roku 2016, na internetu už se ovšem začíná mluvit o čipu Helio X30.

Zatímco Helio X20 byl založen na architektuře se třemi procesorovými clustery, Helio X30 vsadí dokonce na čtyři clustery. Větší fragmentace by měla umožnit ještě lépe regulovat výkon podle aktuálního zatížení a zároveň tak spořit energii. Jednotlivá jádra budou v clusterech rozmístěna následovně:
  • čtyři jádra ARM Cortex-A72 taktovaná na 2,5 GHz
  • dvě jádra ARM Cortex-A72 taktovaná na 2 GHz
  • dvě jádra ARM Cortex-A53 taktovaná na 1,5 GHz
  • dvě jádra ARM Cortex-A53 taktovaná na 1 GHz

Celkem tedy procesor obsahuje deset jader. Kromě nich bude čipset obsahovat třeba také zbrusu novou grafiku ARM Mali-T880. K dispozici bude rovněž podpora až 4GB RAM (2x LPDDR4 POP 1600MHz), interního úložiště typu eMMC 5.1 a samozřejmě LTE (4G). Čipset je také připraven pro nahrávání až 40MPx videí při 24 snímcích za sekundu.

Dalším novým čipsetem od MeiaTeku bude Helio X22 odvozené od už zmíněného modelu Helio X20. Opět půjde o desetijádro obsahující dvě jádra Cortex-A72 a osm jader Cortex-A53 rozmístěných celkem do tří procesorových clusterů. Hlavním rozdílem by měl být vyšší tak jader než u čipu Helio X20. Většina ostatních parametrů včetně grafiky ARM Mali-T800 zůstane nejspíš při starém.

Termín, kdy se nové čipsety objeví v prvních smartphonech, zatím neznáme. Rozhodně se tak ovšem nestane dříve než v příštím roce.

Zdroj: PhoneArena.com, Liliputing.com, FoneArena.com
reklama
Nejnovější články
ZTE představilo Nubii M2 s duálním fotoaparátem a Nubii M2 Lite ZTE představilo Nubii M2 s duálním fotoaparátem a Nubii M2 Lite
Nubia M2 nabídne poměrně nadupanou výbavu v čele s 5,5“ AMOLED displejem, duálním zadním fotoaparátem a 16MPx selfie snímačem. Nubia M2 Lite je na tom po stránce výbavy o trochu hůře, ale design je i v tomto případě velmi povedený.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Bývalá vlajková loď Xiaomi Mi4 je k dostání za výprodejovou cenu Bývalá vlajková loď Xiaomi Mi4 je k dostání za výprodejovou cenu
Jeden z českých e-shopů zlevnil poslední kusy smartphonu Xiaomi Mi 4 na 3 690 Kč. Tuto bývalou vlajkovou loď, která i na dnešní poměry nabídne docela slušnou výbavu, lze tedy zakoupit za zlomek původní ceny.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Google nečekaně vydal Android O. Co umí nového? Google nečekaně vydal Android O. Co umí nového?
Google nečekaně vydal Android O, respektive jeho první vývojářské preview. Není určeno k běžnému používání, ale spíše jako ukázka nové verze systému pro vývojáře. Přesto nám alespoň naznačuje, co bude umět finální Android O.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
iPhone SE nabízí dvojnásobně veliké úložiště, změnám neunikl ani iPad Mini 4 iPhone SE nabízí dvojnásobně veliké úložiště, změnám neunikl ani iPad Mini 4
Apple dnes zatraktivnil nabídku některých svých stávajících produktů. iPhone SE bude dostupný s 32GB a 128GB úložištěm, cena se přitom nezvýší. A iPad Mini 4 už bude mít jen 128GB variantu, která však výrazně zlevní.
21.3.2017,  aktualita, Jáchym Šlik
iPhony 7 a 7 Plus se převlékly do červené, podporují boj proti AIDS iPhony 7 a 7 Plus se převlékly do červené, podporují boj proti AIDS
Apple oznámil speciální edici loňských iPhonů, která nese označení Product Red. Jejich nákupem totiž zákazník přispěje Globálnímu fondu na boj proti šíření HIV. Kromě sytě červené barvy se ovšem nijak neliší od běžných iPhonů 7 a 7 Plus, a to ani svou cenou.
21.3.2017,  aktualita, Jáchym Šlik