www.svetmobilne.cz
>
>
>
>

MediaTek pracuje na desetijádru Helio X30

MediaTek pracuje na desetijádru Helio X30
, , aktualita
Taiwanská společnost MediaTek se před časem vrhla do nejvyšší ligy a její procesory se tak začínají objevovat ve stále více vlajkových smartphonech. A MediaTek rozhodně neztrácí dech, v nejbližší době by měl představit čipset Helio X30 skládající se ze čtyř procesorových clusterů.reklama
MediaTek už zdaleka není jen výrobcem čipů pro smartphony střední a nejnižší třídy. Vstup do nejvyšší ligy umožnil společnosti čipset Helio X10, který se objevil například v HTC One M9+ nebo Meizu MX5. Jeho nástupce Helio X20 je pak vůbec prvním mobilním čipsetem s desetijádrovým procesorem. Do prvních zařízení se sice nejspíš dostane nejdříve začátkem roku 2016, na internetu už se ovšem začíná mluvit o čipu Helio X30.

Zatímco Helio X20 byl založen na architektuře se třemi procesorovými clustery, Helio X30 vsadí dokonce na čtyři clustery. Větší fragmentace by měla umožnit ještě lépe regulovat výkon podle aktuálního zatížení a zároveň tak spořit energii. Jednotlivá jádra budou v clusterech rozmístěna následovně:
  • čtyři jádra ARM Cortex-A72 taktovaná na 2,5 GHz
  • dvě jádra ARM Cortex-A72 taktovaná na 2 GHz
  • dvě jádra ARM Cortex-A53 taktovaná na 1,5 GHz
  • dvě jádra ARM Cortex-A53 taktovaná na 1 GHz

Celkem tedy procesor obsahuje deset jader. Kromě nich bude čipset obsahovat třeba také zbrusu novou grafiku ARM Mali-T880. K dispozici bude rovněž podpora až 4GB RAM (2x LPDDR4 POP 1600MHz), interního úložiště typu eMMC 5.1 a samozřejmě LTE (4G). Čipset je také připraven pro nahrávání až 40MPx videí při 24 snímcích za sekundu.

Dalším novým čipsetem od MeiaTeku bude Helio X22 odvozené od už zmíněného modelu Helio X20. Opět půjde o desetijádro obsahující dvě jádra Cortex-A72 a osm jader Cortex-A53 rozmístěných celkem do tří procesorových clusterů. Hlavním rozdílem by měl být vyšší tak jader než u čipu Helio X20. Většina ostatních parametrů včetně grafiky ARM Mali-T800 zůstane nejspíš při starém.

Termín, kdy se nové čipsety objeví v prvních smartphonech, zatím neznáme. Rozhodně se tak ovšem nestane dříve než v příštím roce.

Zdroj: PhoneArena.com, Liliputing.com, FoneArena.com
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Rozšířené realita Google Tango oživuje starověké památky v muzeu Rozšířené realita Google Tango oživuje starověké památky v muzeu
Systém rozšířené reality Google Tango, který se objevil už v několika smartphonech, může nabídnout muzeím a galeriím nové možnosti prezentace svých exponátů. Poprvé byla tato vychytávka využita v Detroitu, kde pomáhá oživovat starověké poklady.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Nokia 6 byla vyprodána během pár minut od zahájení prodeje Nokia 6 byla vyprodána během pár minut od zahájení prodeje
Nová Nokia 6 s Androidem se tento týden začala prodávat exkluzivně v čínském internetovém obchodě JD.com. První omezený počet smartphonů si zákazníci rozebrali do jedné minuty. Aktualizováno.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Samsung a Android 7.0: jaké modely dostanou aktualizaci v první polovině roku? Samsung a Android 7.0: jaké modely dostanou aktualizaci v první polovině roku?
Samsung před pár dny zahájil aktualizaci prvních smartphonů na Android Nougat. Spolu s tím připomněl nejdůležitější nové funkce a především zveřejnil oficiální seznam svých zařízení, na které se této verze operačního systému dostane v první polovině roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Super Mario Run pro Android vyjde v březnu Super Mario Run pro Android vyjde v březnu
Hra Super Mario Run, která na iOS trhá rekordy v počtu stažení, bude možné z Google Play Store stáhnout v březnu. Mezitím se dávejte pozor na malware vydávající se za údajnou beta verzi, který se může šířit internetem. Aktualizováno.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Sony aktualizovalo na Android Nougat už osm Xperií, další následují Sony aktualizovalo na Android Nougat už osm Xperií, další následují
Jedním z nejvzornějších výrobců, alespoň co se týče aktualizací na Android Nougat, je bezpochyby Sony. Zatímco konkurence s vydáváním teprve začíná, japonský výrobce už počet modelů s updatem navýšil na osm. Naposledy přibyla Xperia Z3+ a řada Xperia Z5.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře