www.svetmobilne.cz
>
>
>
>

MediaTek pracuje na desetijádru Helio X30

MediaTek pracuje na desetijádru Helio X30
, , aktualita
Taiwanská společnost MediaTek se před časem vrhla do nejvyšší ligy a její procesory se tak začínají objevovat ve stále více vlajkových smartphonech. A MediaTek rozhodně neztrácí dech, v nejbližší době by měl představit čipset Helio X30 skládající se ze čtyř procesorových clusterů.reklama
MediaTek už zdaleka není jen výrobcem čipů pro smartphony střední a nejnižší třídy. Vstup do nejvyšší ligy umožnil společnosti čipset Helio X10, který se objevil například v HTC One M9+ nebo Meizu MX5. Jeho nástupce Helio X20 je pak vůbec prvním mobilním čipsetem s desetijádrovým procesorem. Do prvních zařízení se sice nejspíš dostane nejdříve začátkem roku 2016, na internetu už se ovšem začíná mluvit o čipu Helio X30.

Zatímco Helio X20 byl založen na architektuře se třemi procesorovými clustery, Helio X30 vsadí dokonce na čtyři clustery. Větší fragmentace by měla umožnit ještě lépe regulovat výkon podle aktuálního zatížení a zároveň tak spořit energii. Jednotlivá jádra budou v clusterech rozmístěna následovně:
  • čtyři jádra ARM Cortex-A72 taktovaná na 2,5 GHz
  • dvě jádra ARM Cortex-A72 taktovaná na 2 GHz
  • dvě jádra ARM Cortex-A53 taktovaná na 1,5 GHz
  • dvě jádra ARM Cortex-A53 taktovaná na 1 GHz

Celkem tedy procesor obsahuje deset jader. Kromě nich bude čipset obsahovat třeba také zbrusu novou grafiku ARM Mali-T880. K dispozici bude rovněž podpora až 4GB RAM (2x LPDDR4 POP 1600MHz), interního úložiště typu eMMC 5.1 a samozřejmě LTE (4G). Čipset je také připraven pro nahrávání až 40MPx videí při 24 snímcích za sekundu.

Dalším novým čipsetem od MeiaTeku bude Helio X22 odvozené od už zmíněného modelu Helio X20. Opět půjde o desetijádro obsahující dvě jádra Cortex-A72 a osm jader Cortex-A53 rozmístěných celkem do tří procesorových clusterů. Hlavním rozdílem by měl být vyšší tak jader než u čipu Helio X20. Většina ostatních parametrů včetně grafiky ARM Mali-T800 zůstane nejspíš při starém.

Termín, kdy se nové čipsety objeví v prvních smartphonech, zatím neznáme. Rozhodně se tak ovšem nestane dříve než v příštím roce.

Zdroj: PhoneArena.com, Liliputing.com, FoneArena.com
reklama
Nejnovější články
Bezrámečkové Xiaomi Mi Mix inspirovalo další značky. Podívejte se na jejich alternativy Bezrámečkové Xiaomi Mi Mix inspirovalo další značky. Podívejte se na jejich alternativy
Xiaomi Mi Mix se svými extrémně tenkými rámečky okolo displeje znamenalo svěží vítr do nabídky high-endových smartphonů. Není divu, že se tento koncept snaží napodobit ostatní čínští výrobci. Mnohdy to zvládli docela obstojně, jindy už se to tolik nepovedlo.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Ženě na ruce explodoval chytrý náramek a způsobil jí popáleniny Ženě na ruce explodoval chytrý náramek a způsobil jí popáleniny
Ve Spojených státech se objevil případ, kdy majitelce na ruce explodoval její chytrý náramek Fitbit Flex 2. Stalo se tak údajně ve chvíli, kdy jen seděla doma v křesle. V tuto chvíli se naštěstí se jedná o jediný známý případ.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Lenovo pohřbí svou značku ZUK, stihla představit jen několik smartphonů Lenovo pohřbí svou značku ZUK, stihla představit jen několik smartphonů
Před necelými dvěma lety založená značka ZUK končí. Lenovo se totiž rozhodlo všechny své telefony prodávat pod názvem Moto. Za svůj skoro jepičí život stihl ZUK představit jen pět modelů, které však nabídly kvalitní parametry v kombinaci s atraktivními cenami.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Samsung i LG pracují na displeji zahnutém na všech čtyřech stranách Samsung i LG pracují na displeji zahnutém na všech čtyřech stranách
Displej zabírající celou čelní plochu smartphonu je snem mnoha výrobců i uživatelů. Realizován by mohl být v podobě OLED panelu, který by byl zahnutý na všech čtyřech stranách. Takový displej v současné době údajně vyvíjí oba jihokorejští výrobci.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  3 komentáře
Repasovaný Samsung Galaxy Note 7 zná svou cenu, prodávat se bude v Koreji Repasovaný Samsung Galaxy Note 7 zná svou cenu, prodávat se bude v Koreji
Prvním trhem, kde se na trh vrátí nechvalně proslulý Galaxy Note 7, bude Jižní Korea. Samsung začne prodávat repasovanou verzi phabletu v červnu, oproti původní ceně bude levnější jen o necelou třetinu.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik