www.svetmobilne.cz
>
>
>

MediaTek oficiálně představil 10jádrové CPU Helio X20 (MT6797)

MediaTek oficiálně představil 10jádrové CPU Helio X20 (MT6797)
, , aktualita
Dnes byl oficiálně představen nový procesor MediaTek Helio X20, který má neuvěřitelných 10 jader. Díky třem procesorovým clusterům má lépe odpovídat na výkonnostní požadavky při nižší spotřebě energie.reklama
Minulý týden jsme vás informovali, že společnost MediaTek připravuje 10jádrový čip Helio X20 (MT6797). Dnes se tak opravdu stalo a nové mobilní 10jádrové CPU (deca-core) je tady. Pro šetření elektrickou energií je tu čtveřice jader ARM Cortex-A53 s frekvencí 1,4 GHz. Pro střední zátěž tu najdete také čtyři jádra ARM Cortex-A53, ale s vyšším taktem 2,0 GHz. Pro nejvyšší zátěž je tu pak dvojice nových jader ARM Cortex-A72, které běží až na 2,5 GHz. Výrobce přesto slibuje až o 30 % nižší spotřebu elektrické energie. Zatímco Helio X10 bylo vyráběno pomocí 28nm technologie, Helio X20 už bude vyráběn modernější 20nm technologií. Nicméně stále to nemá na Samsung, který svůj Exynos 7420 vyrábí 14nm technologií. Architekturu nyní pojmenovává 10-Core/Tri-Cluster.


MediaTek logo


MediaTek stále zůstal věrný LPDDR3 pamětem s taktem do 933 MHz. O grafiku by se měl postarat čip ARM Mali-T800, jehož výkon by měl být o 40 % vyšší. Čip zvládne dekódovat 10bitové 4K video při 30 fps ve formátech H.264, H.265 nebo VP9 a měl by tu nabídnout o 30 % nižší spotřebu. Při kódování 4K videa s 30 fps ve formátu H.264 nebo H.265 by měl nově dosáhnout dokonce 40% úspory. Podporovány jsou maximálně WQXGA displeje s rozlišením 2560×1600 pixelů při 60Hz, Full HD 1920×1080 pixelů lze využít dokonce při 120 Hz.

Výrobce zde integroval také procesor ARM Cortex-M4, který se stará o zpracovávání dat nebo např. přehrávání zvuku. Čip dále podporuje LTE Cat6 (300/50 Mbps), Wi-Fi 802.11ac, GPS, GLONASS, Beidou a mnoho dalších technologií. Dále může pracovat maximálně s 32MPx fotoaparátem nebo dvojicí 13MPx fotoaparátů. Procesor se objeví v prosinci 2015.

Zdroj: heliox20.com, anandtech.com
reklama
Nejnovější články
Tesla svolává do servisu 53 tisíc vozů kvůli vadné parkovací brzdě Tesla svolává do servisu 53 tisíc vozů kvůli vadné parkovací brzdě
Výrobní vada týkající se parkovací brzdy donutila automobilku Tesla svolat do servisu desítky tisíc vozů Model S a Model X. Problém se nejspíš týká jen velmi malého počtu automobilů, přesto Tesla nechce podcenit bezpečnost.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
MasterCard integroval do platebních karet čtečku otisků prstů MasterCard integroval do platebních karet čtečku otisků prstů
MasterCard testuje další způsob, jak vylepšit placení v obchodech. Běžnou platební kartu společnost opatřila čtečkou otisků prstů, která bude sloužit k ověření identity namísto číselného kódu PIN.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
TP-Link přináší chytré žárovky ovladatelné smartphonem TP-Link přináší chytré žárovky ovladatelné smartphonem
Společnost TP-Link, známá především svými bezdrátovými síťovými produkty, představila na českém trhu řadu chytrých žárovek LB. Uživatel je může ovládat pomocí svého smartphonu, případně digitálního asistenta, jako je Amazon Echo.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Huawei Nova Smart míří na český trh, jde o přejmenovaný Honor 6C Huawei Nova Smart míří na český trh, jde o přejmenovaný Honor 6C
Huawei opět dokazuje, že značky a modelové řady pro něj nic neznamenají a obměňuje je podle poptávky na jednotlivých trzích. Nedávno představený Honor 6C se bude na v ČR prodávat jako Huawei Nova Smart, v Číně potom stejný model nese název Enjoy 6s.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Načervenalý displej Galaxy S8 opraví softwarová aktualizace Načervenalý displej Galaxy S8 opraví softwarová aktualizace
Problém s červeným nádechem displeje, který postihl některé první kusy Galaxy S8, nejspíš půjde odstranit pomocí aktualizace softwaru. Hlavní slabinou Galaxy S8 však není displej, nýbrž čtečka otisků prstů, shodují se recenzenti.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik