Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

MasterCard integroval do platebních karet čtečku otisků prstů

23.4.2017, Jáchym Šlik, aktualita
MasterCard testuje další způsob, jak vylepšit placení v obchodech. Běžnou platební kartu společnost opatřila čtečkou otisků prstů, která bude sloužit k ověření identity namísto číselného kódu PIN.
MasterCard tento týden oznámil platební kartu s biometrickým ověřením identity. Je totiž opatřena čtečkou otisků prstů, která v kombinaci s integrovaným čipsetem nahradí potřebu zadávat číselný kód PIN. Využita byla stejná technologie, která je dnes používána u mobilních plateb. Systém je kompatibilní se všemi platebními terminály po celém světě, takže nebude nutné znovu vyměňovat vybavení v obchodech a dokonce ani provádět jejich softwarové aktualizace. A jak tedy bude placení pomocí této nové karty fungovat?





Klient se dostaví na pobočku instituce vydávající platební kartu, kterou bývá nejčastěji banka. Tam jsou mu sejmuty otisky prstů, které jsou následně uloženy na kartu ve formě šifrovaného digitálního vzoru. Uloženy mohou být až dva otisky, ale od stejné osoby, takže kartu nebude možné půjčovat například ostatním rodinným příslušníkům. Při placení v obchodě funguje karta s biometrickým ověřením podobně jako jiná platební karta. Zákazník vloží kartu do terminálu a místo zadávání PIN kódu přiloží prst na integrovaný senzor.

Následně je zkontrolováno, zda se otisk shoduje s uloženým vzorem. Pokud ano, dojde k povolení platby, zákazník mezitím vůbec nepustí kartu z ruky. V budoucnu chce MasterCard využít čtečku otisků prstů také v kombinaci s bezkontaktní platební kartou. Podle společnosti se jedná o bezpečný způsob, jak ověřit, zda osoba používající kartu je opravdu jejím držitelem, měla by tedy znesnadnit zneužití karty při její ztrátě či ukradení.

Napodobit otisk prstu je velmi složité, i když případy jeho zneužití už byly zaznamenány. Ve srovnání s číselným PIN kódem je ovšem pravděpodobnost mnohem nižší, navíc otisk prstu si vlastník karty nemusí pamatovat, takže nehrozí jeho zapomenutí. Využíváním dvou vzorů se minimalizuje riziko, že by uživatel přišel o možnost placení například při zranění. MasterCard již technologii testuje v Jihoafrické republice, běžné vydávání karet by mělo být zahájeno ještě v letošním roce. Během nadcházejících měsíců budou spuštěny dodatečné testy v dalších regionech včetně Evropy.

Zdroj: Mastercard.com
reklama