Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Malware HummingBad útočí na Android falešnými reklamami

6.7.2016, Milan Šurkala, aktualita
Dnešní útoky počítačových virů čím dál častěji jdou po penězích. Vedle ransomware tu máme i speciální typ malware, který vkládá falešné reklamy. Díky tomu útočníci získávají peníze z prokliků reklam. Nyní je tu další hrozba pro operační systém Android.
Zatímco v minulosti byly počítačové viry zejména obtěžující, dnes jdou jejich tvůrci čím dál tím více po penězích. Máme tu velmi populární vyděračské softwary (ransomware), nicméně neutuchá ani adware, což je speciální ty malwaru, který vkládá do počítače nechtěné reklamy. Jejich prokliky se pak počítají útočníkům, kteří pomocí těchto nástrojů získávají peníze. Jednou z posledních hrozeb pro mobilní operační systém Android je HummingBad.


Google Android logo


Tento malware vznikl v Číně a poprvé se objevil v únoru letošního roku. Od té doby už napadl přes 10 milionů zařízení a šíří se dál. Výzkumníci z Check Point tvrdí, že za malwarem stojí společnost Yingmob, která ale provozuje i legitimní reklamní byznys. Falešné reklamy, které se zobrazují kvůli malwaru HummingBad, nelze zavřít, a proto mají také velmi vysokou míru prokliků, jež činí neuvěřitelných 12,5 %. Průměrně to ale u legitimních reklam činí jen 0,1 %. Předpokládá se, že Yingmob díky těmto falešným reklamám vydělává 300 tisíc dolarů měsíčně.

Ochran proti malwaru je povícero. Základní vstupní branou je rootnutý smartphone, což výrazně usnadňuje riziko infekce. Na Androidu bez rootu tak infikované aplikace vybízí k instalaci, což si lze přeci jen všimnout. Dále se nedoporučuje mít zapnutou volbu, která dovoluje instalaci aplikací z neznámých zdrojů. Dobré je mít také co nejaktuálnější verzi Androidu, pokud je to ale možné (spousta zařízení novou verzi mít ani nemůže). V neposlední řadě může pomoci i antivirový software.

Zdroj: techradar.com, checkpoint.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama