Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Kryt mobilu, který bere energii "ze vzduchu"

17.6.2015, Jan Pánek, aktualita
Nikola Labs Phone Case je momentálně projekt na Kickstartru, jedná se o kryt na mobilní přístroj, který pohlcuje rádiové vlny pocházející z mobilu a mění je zpátky na elektřinu. Výdrž telefonu může zvednout o desítky procent!
Jak může něco podobného fungovat? Princip zařízení je poměrně jednoduchý. Mobilní přístroje v jednom kuse komunikují skrze bezdrátové rozhraní například s WiFi routerem nebo s vysílačem mobilního signálu. Podle inženýrů z Nikola Labs je ale většina energie, kterou mobilní telefon vyšle do vzduchu, nevyužita. Zkrátka nedojde k zařízení, se kterým mobilní přístroj komunikuje.

V Nikola Labs se tedy rozhodli, že tyto rádiové vlny pochytají a přemění zpátky na energii. K tomu slouží již zmíněný kryt, tzv. bumper, jenž překrývá zadní stranu přístroje a jeho boční hrany. Chytá již zmíněné přebytečné rádiové vlny, jež dále převádí na elektrickou energii, kterou vrací zpět do mobilního zařízení. Neovlivní to ale kvalitu přenosu?





Podle inženýrů z Nikola Labs nikoliv. Již provedli velké množství testů, kdy byl kryt používán při stahování, používání Bluetooth nebo při normálních hovorech a ani v jednom případě neovlivnil kvalitu přenosu - například šumem při hovoru. Když bylo provedeno tolik testů, Nikola Labs už má představu, jak moc tento kryt zlepšuje výdrž mobilního zařízení.

Prý se výdrž baterie zlepší až o 30 procent! Toto číslo ale musíme brát s rezervou. Jde o využívání chytrého zařízení. Pokud nepoužíváte data, nevlastníte chytré zařízení spárované přes Bluetooth a stále nebrouzdáte na internetu a nestahujete něco, na takto vysoké číslo se dostanete stěží. Nesmíme zapomínat, že kryt nemůže zachytit všechny rádiové vlny a stejně tak nepracuje se 100% účinností.

Aby se dosáhlo zmíněných 30 %, musí vaše mobilní zařízení odeslat 80 % energie z baterie přes bezdrátové adaptéry. Samotný test probíhal stahováním velkého objemu dat, i když při něm byla zapnutá obrazovka, mohla být nastavena na minimální jas, takže tato skutečnost není až tak zajímavá. Zajímavější je, že podobných výsledků dosáhli i testovači krytu. Ale i to je nutno brát s rezervou, protože není zřejmé, jak se svým mobilním zařízením pracovali.




Kryt bude k dodání hned v několika barvách


Při reálném použití, kdy přijímáte telefonní signál a sem tam zapnete mobilní internet nebo WiFi, má kryt menší využití, i když se stále může jednat o vyšší jednotky, možná desítky procent. Taky se vám to zdá celkem moc?

Projekt na první pohled nepůsobí příliš důvěryhodně, slibuje příliš velká procenta, a když se mrknete na stránky projektu na Kickstartru, tak ve videích slibují revoluci v segmentu mobilních zařízení. Na druhou stranu spolupracují s univerzitou v Ohiu a nedávno získali i grant v hodnotě 100 tisíc dolarů, takže se pravděpodobně bude jednat o skutečně zajímavý projekt.

Když už přišla řeč na peníze, celkem chce Nikola Labs vybrat 135 000 dolarů (asi 3,25 milionů Kč), ž čehož má momentálně vybráno asi 55 tisíc dolarů (asi 41 % celkové částky). Přispět můžete i vy, stačí si zakoupit jeden bumper za 99 dolarů (asi 2 400 Kč), ale zde je háček. Zatím jsou dostupné modely jen pro Samsung Galaxy S6 a iPhone 6, což je velmi omezující výběr. Do konce vybírání peněz zbývá 35 dní.





Zatím produkt ještě není ve finální verzi, v Nikola Labs mají ještě vylepšený model, který by měl nabídnout lepší vlastnosti. Pokud bude vybráno dostatečné množství peněz, měli bychom se dočkat výroby do konce roku a od ledna příštího roku by bumpery měly začít dodávat. Zde se objevil problém, protože mnoho lidi už teď ví, že tou dobou budou vlastnit nový iPhone, takže jim momentální verze krytu nesedne, takže je zde možnosti, že se v nabídce objeví i kryt pro další telefony, mezi nimiž by mohl být nový iPhone.

Zdroj: Kickstarter
reklama