Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Jak nastavit HTC zařízení s WM5 jako modem ve Windows Vista?

3.10.2008, Pavel Koza, návod
Pokud chcete ve Vistách využívat své zařízení jako modem k připojení k Internetu a máte na něm předinstalované Windows Mobile 6, není nic jednoduššího, protože podpora pro tuto fuknci je integrována přímo do Windows Mobile Device Center. Pokud ale máte starší zařízení s Windows Mobile 5, operace už není tak triviální, nicméně s tímto návodem to bude otázkou několika minut. Celý fígl spočívá v instalaci správných ovladačů modemu a v dodržení správného pořadí aktivace a připojení.
Nejdříve je nutné mít správné ovladače. Podle verze vašeho systému si stáhněte buď ovladač pro Vista 32bit (79,9 KB) nebo Vista 64bit (79,94 KB) a obsah rozbalte někam na plochu do složky Ovladač. Následně si stáhněte utilitku pro vyvolání spojení nazvanou USB Modem Dialer (12,73 KB) a opět ji rozbalte někam na plochu. Jde to sice i bez ní, ale proč to dělat složitě, když to jde i jednoduše, že:) Jakmile to budete mít připravené, můžete svou pozornost zaměřit na mobilní zařízení. Následující postup se liší podle toho, jestli máte zařízení s dotykovým displejem (a) nebo bez něj (b).


a) nastavení zařízení s dotykovým displejem


Na zařízení s dotykovým displejem je potřeba provést následující kroky. Nejdříve je třeba zkontrolovat, jestli máte vytvořené nějaké připojení k Internetu, pomocí Start -> Settings (Nastavení) -> Connections (Připojení) -> Connections (Připojení) -> Manage existing connections (spravovat stávající připojení). Pokud tam, jako já, už nějaké připojení máte nastavené, je to v pořádku a můžete kontrolu ukončit. Pokud ne, je nutné si tam nějaké připojení nastavit. Hlavně je nutné zadat správné APN, to zjistíte v diskuzích nebo na webu operátora a liší se podle operátora i využívané služby.



Jakmile máte vytvořené připojení, můžete ho aktivovat. To provedete přes Start -> Programs (Programy) -> Modem link (Připojení modemu), kde nastavíte Připojení jako USB a přístupový bod Internet (přístupový bod je APN a tak se bude lišit podle toho, jaké APN jste zadali v nastavení připojení). Nakonec se modem aktivuje pomocí volby Aktivovat a můžeme ho připojit ke stolnímu počítači nebo notebooku přes USB kabel.




b) nastavení zařízení bez dotykového displeje


Pro zařízení bez dotykového displeje je postup trochu jiný. V mém případě jsem pro vyzkoušení použil zařízení Qtek 8310, ale ovladače by měly fungovat i se všemi ostatními HTC produkty. Jako první je nutné se ujistit, že na zařízení máte vytvořeno nějaké připojení k Internetu. Zkontrolujete to pomocí Start -> Nastavení -> Připojení -> GPRS. Pokud tam, jako já, už nějaké připojení máte nastavené, je to v pořádku a můžete kontrolu ukončit. Pokud ne, je nutné si tam nějaké připojení nastavit. Hlavně je nutné zadat správné APN, to zjistíte v diskuzích nebo na webu operátora a liší se podle operátora i využívané služby.



Jakmile máte vytvořené připojení, můžete ho aktivovat. To provedete přes Start -> Příslušenství -> Připojení modemu, kde nastavíte Připojení jako USB a přístupový bod Internet (přístupový bod je APN a tak se bude lišit podle toho, jaké APN jste zadali v nastavení připojení). Nakonec se modem aktivuje pomocí volby Aktivovat a můžeme ho připojit ke stolnímu počítači nebo notebooku přes USB kabel.




Nastavení stolního počítače


Dál už je to společné pro obě kategorie zařízení. Jakmile počítač zjistí, že je k němu připojeno nějaké nové zařízení, pokusí se automaticky nainstalovat ovladač. Bohužel v tomto případě se mu to nepovede a tak se vás zeptá, co dál. Z nabídky vyberte první volbu Locate and install driver software (Najít a nainstalovat ovladač). Počítač se opět nejdříve pokusí najít ovladač sám, ale ani tentokrát nebude úspěšný a nabídne buď vložení disku s ovladačem, nebo jeho ruční vyhledání. Vyberte volbu I don't have the disc, show me other options (Nemám disk, ukažte mi další možnosti) a hned potom Browse my computer for driver software (Procházet počítač a najít ovladač sám). Následně zadejte cestu k ovladači, kam jste jej na začátku tohoto návodu rozbalili a klikněte na tlačítko Next (Další). Systém se vás pokusí upozornit na to, že tento ovladač není digitálně podepsán a není tak možné zaručit jeho původ, ale pokud se chcete připojit, nic jiného vám nezbývá a musíte se s tím smířit. Po další chvilce je ovladač úspěšně nainstalován a můžeme přejít ke třetí a zároveň poslední fázi návodu.



Zařízení je připraveno, ovladač je nainstalován, jdeme se tedy připojit. Poslední fáze je nejjednodušší. Spustíme aplikaci HTC USB Modem, kterou jsme získali v prvním kroku tohoto návodu, vyplníme APN a vybereme modem (pokud jste experimentovali, případně máte víc HTC zařízení, může tam být modemů víc) a klikneme na tlačítko Dial. Během několika vteřin byste se měli připojit a tím je celý tento návod u konce.


Chyby a chybová hlášení


Když vše funguje, je to brnkačka. Horší situace nastane, pokud dojde k chybě. Systém Windows vám většinou napíše alespoň kód chyby, takže se máte čeho chytit.
  • Chyba 633 - modem se již používá - zkontrolujte, zda je na PDA skutečně aktivovaný režim modemu. Pokud ano a přesto to nefunguje, proveďte SW reset a zkuste se připojit znovu
  • Chyba 692 - hardwarová chyba modemu nebo portu - zkontrolujte, zda zařízení není v režimu Letadlo (vypnutý GSM modul)
  • Chyba 734 - řídící protokol linky PPP byl ukončen - zkontrolujte, zda máte správné APN, případně zda máte správně celý inicializační řetězec (začíná tím AT+...)
Víc chyb se mi bohužel nasimulovat nepodařilo. Pokud na nějakou zde nepopsanou chybu narazíte, napište do komentářů. A pokud připojíte i úspěšné řešení problému, ještě lépe, tento článek budu rozšiřovat.
reklama