Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Google přislíbil rychlejší bezpečnostní aktualizace Androidu

24.3.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Rychlost aktualizací je obecný problém systému Android, především v případě bezpečnostních záplat jde přitom o dny. Google proto začal vydávat pravidelné měsíční updaty a nyní chce udělat vše proto, aby se dostaly co nejrychleji na všechny smartphony.
Google si je nejspíš vědom, že Android není zrovna bezpečným operačním systémem, proto podniká kroky pro odstranění těchto nedostatků. Zatímco dříve přicházely opravy bezpečnostních problémů až s velkými aktualizacemi, nyní jsou vydávány každý měsíc v rámci pravidelných bezpečnostních updatů. Google je distribuuje na svá zařízení Nexus/Pixel a poskytuje je ostatním výrobcům. Pak už je na nich, zda záplaty odešlou na své modely a jak dlouho jim to bude trvat. Situace se ovšem zlepšuje, v loňském roce totiž alespoň jedna taková aktualizace dorazila na 735 milionů zařízení od více než dvou stovek výrobců. Na druhou stranu to znamená, že přibližně polovina aktivních zařízení nedostala bezpečnostní update, a je tak náchylnější k případným útokům.

Vzhledem k tomu, že součástí ekosystému Android jsou stovky výrobců a mobilních operátorů, přičemž každý má v nabídce až desítky modelů, není distribuce takového updatu vůbec jednoduchá. Zástupci Googlu sdělili webu Techcrunch, že se podařilo snížit čas, který výrobci potřebují k vydání aktualizace – dříve to bylo šest až devět týdnů, nyní se prodleva pohybuje v řádu několika dnů. Na konci roku 2016 mělo na severoamerickém trhu jen 78 % vlajkových lodí aktuální zabezpečení. Přesto jde o znatelné zlepšení a samotní výrobci už začínají brát tento typ aktualizací jiným způsobem, sami se tedy snaží o jeho co možná nejrychlejší distribuci.

Google se také snaží zmenšovat velikosti těchto balíčků, aby urychlil čas potřebný ke stažení do smartphonu či tabletu. Pro samotného uživatele by měl být proces co možná nejvíce automatizovaný, aby nemusel nic sám potvrzovat. Dalším krokem, který má chránit zařízení s Androidem, je detekce potenciálně nebezpečných aplikací. V roce 2016 bylo každý den v Google Play Store provedeno 750 milionů kontrol, tedy o 300 milionů více ve srovnání s předchozím rokem. Výrazně ubylo případů, kdy si uživatel do svého telefonu nainstaloval potenciálně škodlivou aplikaci – v případě phishingových hrozeb meziročně dokonce o 73,4 %.





Zdroj: Techcrunch.com
reklama