Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Google chce zrychlit aktualizace smartphonů na novější verze Androidu

20.12.2016, Jáchym Šlik, aktualita
Jedním z největších problémů Androidu zůstávají pomalé aktualizace a s tím spojená fragmentace. Google však tuto situaci chce řešit a již má připravenou strategii, jak výrobcům usnadnit vývoj novějších verzí Androidu pro své telefony. Anketa uvnitř článku.
Mohlo by se zdát, že s příchodem Androidu Nougat se situace v oblasti aktualizací nepatrně zlepšila. Výrobci jsou aktivnější, slibují updatovat větší množství modelů a mnohdy vydávají beta verze, které umožňují malému vzorku uživatelů vyzkoušet nový software v předstihu a vývojářům zase vychytat případné chyby. Také na Android 7.1.1 nejspíš nebudou muset někteří uživatele dlouho čekat, například Sony se nechalo slyšet, že jej chce na své modely přinést jako první. Výrobci si pravděpodobně začínají uvědomovat, že pro řadu uživatelů jsou právě aktualizace při výběru smartphonu podstatné . O významu případných bezpečnostních záplat, které s sebou nové verze softwaru přinášejí, snad ani není potřeba mluvit.

Při pohledu na čísla je však situace nadále tristní. Poslední Android (7.0/7.1) Nougat běžel začátkem prosince jen na 0,4 % aktivních zařízení. Dominantní nadále zůstává několik let stará verze Lollipop (5.0/5.1) následovaná Marshmallowem (6.0). Tím se dostáváme k dalšímu problému Androidu, který s tím výše uvedeným velmi úzce souvisí, a to fragmentaci. Na světě je více než miliarda zařízení s operačním systémem od Googlu, přičemž jsou vybaveny různými verzemi Androidu, obvykle několik let starými. To samozřejmě způsobuje nejen problémy s bezpečností, ale také znesnadňuje práci vývojářům aplikací. Google samozřejmě neduhy svého systému znal, ale dosud je výrazněji neřešil. Tedy pokud pomineme fakt, že jsou v poslední době nové „příchutě“ Androidu vydávány v dostatečném předstihu nejprve v testovací verzi, aby se na její příchod mohli snáze připravit pro výrobci hardwaru a vývojáři aplikací.





V nedávné epizodě pravidelného pořadu All About Android na Twitch.tv se Hiroshi Lockheimer, který má v Googlu na starosti Android, dostal právě k problému aktualizací. Připomněl, že tento operační systém byl vydán jako open source, a proto Google nemá dostatečný vliv na distribuci aktualizací. Podařilo se mu ovšem v uplynulých letech obejít složitý aktualizační proces, a tak je třeba Google Play Store, stejně jako další předinstalované aplikace, aktualizován nezávislé na zbylých částech systému. V budoucnu by chtěl Google v této dvojí strategii pokračovat. Na jedné straně rozšíří součásti systému, které bude moci aktualizovat bez zásahu výrobce. Naproti tomu potom usnadní výrobcům vydávání novějších verzích Androidu pro své smartphony, tablety a další zařízení.

Lockheimer ovšem neupřesnil, jaké konkrétní kroky společnost podnikne. Mnozí výrobci si stěžují, že proces vývoje i následného testování aktualizace je v současné době velmi technicky, časově a finančně náročný. Budoucí změny Googlu by proces měly značně usnadnit, i když nikdy asi nebude možné vydat update pro miliardu zařízení naráz.

Zdroj: Notebookcheck.com
Je pro vás při výběru nového telefonu podstatná použitá verze Androidu a případné softwarové aktualizace?
V anketě šlo hlasovat od 20.12.2016 do 20.12.2017. Počet hlasujících: 4
Ano, je to jeden z hlavních aspektů25 %
Ano, ale vybírám hlavně podle jiných vlastností50 %
Ne, není to pro mě podstatné25 %
Ne, ani tuto vlastnost nesleduji0 %
reklama