Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

FSC Pocket LOOX 720 - USB Host v praxi

1.12.2004, Pavel Koza, článek
Z pojmu USB Host může být nezávislý pozorovatel trochu zmaten. Část uživatelů jej nekompromisně glorifikuje (převážně právě majitelé nových LOOXů), jiná část uživatelů jeho význam naopak bagatelizuje (ti ostatní). Tento článek nemá za cíl rozhodnout, kdo má pravdu, ale pouze v praxi ukázat, k čemu vlastně tato vlastnost může běžnému uživateli sloužit. USB Host vám totiž dává v prvé řadě MOŽNOST zařízení vylepšit a je jen na vás, jestli ji využijete.
Nebudu zabíhat do technických detailů a přejdu rovnou k věci. Klasické Pocket PC je přes USB kabel možné připojit pouze k zařízení, které je schopné ho ovládat (nejčastěji stolní počítač či notebook). Naproti tomu k zařízení podporující technologii USB Host je navíc možné připojit i libovolné jiné USB zařízení a toto zařízení pak pomocí Pocket PC ovládat. Je k tomu nutné splnit pouze jednu podmínku a tou je mít pro dané zařízení správný ovladač. Jak sami uvidíte, v oblasti Pocket PC je však tato podmínka naprosto zásadní. Kromě již v systému obsaženému ovladači pro paměťová média totiž zatím nevím o žádném jiném ovladači pro Pocket PC, takže si na spolupráci s klávesnicemi, tiskárnami a dalšími USB periferiemi si ještě musíme počkat.

K testování jsem kromě jednoho zařízení FSC Pocket LOOX 720 měl i několik typů příslušenství s USB rozhraním, za jejíž zapůjčení děkuji firmě Fujitsu Siemens Computers. Jako první jsem testoval klasickou USB paměť FSC MemoryBird o kapacitě 128MB. Zapojení je samozřejmě zcela bez problémů (LOOX má konektor pro připojení přímo na synchronizačním kabelu) a téměř okamžitě se v Průzkumníkovi objeví nová složka s nápisem Hard Disk. Nyní je paměť připravena k použití. Jen tak pro zajímavost jsem ji na úvod otestoval v programu Spb Benchmark, kompletní výsledky jsou ke stažení zde (FSC MemoryBird 128MB) (488, B). Výsledky jsou proti SD kartě výrazně horší, především zápis kulhá na obě nohy, ale pokud jde o funkčnost, vše bylo bez jediné chybičky. V praktickém testu bylo možné možné přímo z karty bez problémů přehrávat MP3 soubory a dokonce i filmy, i když občas bylo patrné jisté chvilkové zadýchání.



Dalším testovaným zařízením byl MP3 přehrávač Creative MuVo TX 128MB. Zde jsem bohužel neuspěl. I když na desktopu není nutný žádný ovladač, na PDA se nová složka v Průzkumníkovi prostě neobjevila. Nu nic, jdeme dál:)

Posledním USB zařízením, které jsem zkusil, byla opravdová lahůdka pro nejnáročnější uživatele - 80GB FSC StorageBird USB2.0. Proti klasické USB paměti bylo nutné harddisk nejprve začít síťově napájet, samotný USB port celý disk "neutáhl". Poté jsem rovněž musel LOOXe zresetovat (to je bohužel celkem častá procedura při hraní si s USB Hostem), ale pak už vše probíhalo úspěšně. Opět se v Průzkumníku objevila nová složka Hard Disk a opět se s ní dalo okamžitě pracovat. Pro informaci je dobré poznamenat, že disk byl více jak z poloviny zaplněn daty (především filmy a MP3 soubory, dohromady 6500 souborů). Pokud vás zajímají benchmarky, najdete je zde (FSC StorageBird 80GB) (489, B).



Práce s tak velkým diskem vyžaduje především trpělivost. Po připojení k zařízení totiž systém velmi dlouhou dobu disk kontroloval a zjišťoval, co jsem mu to vlastně připojil. Během té doby (asi 5 - 10 minut) bylo rychlé pouze čtení, zápis či snaha o zjištění vlastností disku byla k uzoufání pomalá a občas dokonce skončila chybou (to když program skončil na nějaký timeout). Než jsem na to přišel, byl jsem výkonem dost zklamán - celá akce probíhá transparentně a bez výstrahy také skončí. Jakmile však systém zařízení plně přijal za své, práce s diskem byla stejně pohodlná jako s klasickou paměťovou kartou a navíc proti dříve popisované USB paměti i výrazně rychlejší. Zkoušel jsem přehrávat MP3 soubory i filmy a vše bylo velmi pěkné a plynulé, jen výjimečně došlo k trhání. Tedy přesněji, neoptimalizovaný DivX určený pro desktop LOOX sice nezvládl, ale pokud jsem jej zoptimalizoval, bylo to OK. Kopírování běžného 3MB MP3 souboru z karty na disk a obráceně bylo vždy otázkou několika málo vteřin, prostě pohoda:)



Nakonec jsem ale provedl ještě jeden pokus, a sice připojil pomocí aktivního USB Hubu (s extra napájením) hned několik USB pamětí najednou. A zde jsou mé zkušenosti. Zatím to bohužel není úplně vhodné pro každodenní laické používání, frekvence resetů byla asi 2 za minutu, ale nakonec se zadařilo vše potřebné. Bez externího napájení (je jedno, jestli LOOXe nebo HUBu, stačí jen jeden z nich) na připojení více než jedné USB paměti zapomeňte, v testu to LOOX prostě neutáhl - LEDky ztmavly a s komunikací byl konec. Po půl hodině zkoušení a spoustě resetů se mi nakonec (najednou, trochu magie) podařilo mít ve STEJNÝ OKAMŽIK aktivní následující paměťová média - SD kartu Pretec (1GB), CF kartu IBM Microdrive (1GB), USB paměť (32MB), USB paměť MemoryBird (128MB) a především USB disk StorageBird (80GB). USB periferie byly nazvány Hard Disk, Hard Disk 2 a Hard Disk 3, víc jsem jich bohužel neměl, a se všemi se dalo bez problémů pracovat. Na památku jsem si to raději vyfotografoval:) Praktické využití už je bohužel trochu horší, například kopírování mezi dvěma USB pamětmi je velmi pomalé, ale technicky to jde a někdy se to může hodit.

Druh testu
SD Pretec 1GB
FSC MemoryBird 128MB
FSC StorageBird 80GB
Zápis 1MB 721 KB/sec 31.8 KB/sec 134 KB/sec
Čtení 1MB 0.779 MB/sec 0.161 MB/sec 0.162 MB/sec
Kopírování 1MB souboru na kartu 1786 KB/sec 232 KB/sec 394 KB/sec
Kopírování 1MB souboru z karty 1000 KB/sec 451 KB/sec 450 KB/sec
Zápis 100 10KB souborů 85.4 KB/sec 20.5 KB/sec 57.2 KB/sec
Čtení 100 10KB souborů 0.711 MB/sec 0.137 MB/sec 0.138 MB/sec
Kopírování 100 10KB souborů na kartu 89.5 KB/sec 38 KB/sec 70.8 KB/sec
Kopírování 100 10KB souborů z karty 482 KB/sec 222 KB/sec 219 KB/sec
Výpis obsahu složky: 2000 souborů 15300 souborů / vteřinu 14700 souborů / vteřinu 14800 souborů / vteřinu


Závěr


USB Host je bezesporu užitečná technologie, která má svá nejlepší léta ještě před sebou. V současné době je totiž kvůli nedostatku ovladačů možné využít USB host jen pro připojení paměťových médií, což je jednoznačně škoda. (AKTUALIZACE 27.12.2004 - Jak zjistíte například v této diskuzi, ovladače přibývají přímo raketovou rychlostí, takže dnes už je možné připojit spoustu dalších typů příslušenství). Už dnes ale najde využití i mezi širokou veřejností. Běžný uživatel asi nejčastěji použije USB paměť pro přenos dat mezi PDA a stolním počítačem, náročný uživatel má zase o důvod víc prodat notebook a fungovat jen s PDA a externím USB diskem. Přenosová rychlost je především v případě USB disku velmi dobrá a je bez problémů možné pracovat i s většími objemy dat. Sice to má ještě nějaké mouchy, především časté restarty jsou nepříjemné, ale jako celek to funguje a pokud se smíříte s určitými omezeními, budete s USB Host určitě spokojeni. Velmi praktická je možnost připojit přímo přes USB i vybrané fotoaparáty, já však žádný kompatibilní k recenzi nezískal - pokud nějaký foťák používáte a funguje, podělte se prosím o vaše zkušenosti v diskuzi. A to je vše:)
reklama