Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Fitbit koupil Pebble, žádné další chytré hodinky nebudou

8.12.2016, Jáchym Šlik, aktualita
Několik týdnů se spekulovalo o tom, že výrobce chytrých náramků Fitbit má zájem o společnost Pebble, která patří k průkopníkům cenově dostupných chytrých hodinek. Nyní bylo vše potvrzeno s tím, že Pebble i jeho produkty tímto krokem končí.
V roce 2012 zveřejnil americký start-up Pebble na crowdfundingovém webu Kickstarter svou první kampaň, ve které od zákazníků vybíral peníze na chytré hodinky s e-ink displejem, hravým designem a rozumnou cenou. Před čtyřmi lety byla tato kategorie produktů ještě v plenkách, neexistovaly žádné Apple Watch ani Android Wear. Pebble je tedy jedním z průkopníků chytrých hodinek a za svou existenci jich prodal přes dva miliony kusů. Přesto se společnost nikdy nedostala do černých čísel a právě nepříznivé finanční výsledky by mohly být jedním z hlavních důvodů, proč Pebble končí.

Na svém blogu společnost potvrdila, že přestává propagovat, vyrábět i prodávat veškerá zařízení. Jejím novým vlastníkem se stane americký Fitbit, který je dlouhodobě světovou jedničkou v oblasti chytrých náramků. Ten však nemá zájem o konkrétní hardware či software, ale intelektuální vlastnictví a část vývojářského týmu. V budoucnu už se tedy nedočkáme žádných dalších hodinek Pebble, dokonce ani nebudou dokončeny dodávky letos představených modelů Pebble 2, Time 2 a Core. Těm, kteří se nedočkali předobjednaného zboží, budou automaticky vráceny peníze do deseti pracovních dnů.





Již vyrobené hodinky budou nadále fungovat, přesto Pebble připouští, že v budoucnu může dojít k omezení některých služeb. A je to dost pravděpodobně, neboť o podporu se nyní bude starat Fitbit, která nemá mnoho důvodů v ní dlouho pokračovat. Již zakoupené hodinky navíc ztrácejí záruku, takže v případě poruchy budou majitelům k dispozici jen stránky podpory a fórum. Ochrana spotřebitelů v EU je naštěstí výrazně přísnější, pokud jste tedy produkt zakoupili u některého prodejce v České republice (či jiné unijní zemi), máte ze zákona nárok na dvouletou záruku.

Z požadavků na vrácení peněz budou vyřízeny jen ty, které byly odeslány před 7. prosincem 2016. To znamená, že uživatelé, kteří hodinky v nedávné době zakoupili na oficiálních stránkách, a jsou zaskočeni změnami (případně chtějí produkt vrátit z jiného důvodu), nemají nárok na jeho vrácení. Jiná situace nastává, pokud hodinky pocházejí od jiného prodejce, v takovém případě se vrácení řídí jeho podmínkami – v případě EU tedy platí 14denní lhůta na vrácení zboží.

Podle neoficiálních zdrojů koupil Fitbit svého konkurenta za 40 milionů dolarů, ačkoliv jeho hodnota je údajně vyšší.

Zdroj: Getpebble.com
reklama