Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Budou se emoji používat namísto PINů?

17.6.2015, Jan Pánek, aktualita
Na scéně se objevil projekt, který si dal za úkol zvýšit bezpečnost. Hesla z tradičních číslic jsou prý pasé, na scéně by se měly objevit emoji, které je zastoupí, což je zároveň i bezpečnější a lepší na zapamatování.
Společnost Intelligent Environments se zabývá různými projekty, mezi nimiž se ale objevil jeden hodně zajímavý. Ten se snaží nahradit PINy a slovní hesla takzvanými emoji neboli obrázky. Takové heslo má totiž spoustu výhod.

V první řadě je mnohem bezpečnější. Pokud máte PIN, který se skládá ze čtyř čísel, přičemž se žádné neopakuje, existuje 7 290 permutací (variant pořadí), ale když používáte emoji, jichž je momentálně na výběr 44, permutací je 3 498 308. Takové množství se už nedá tak lehce prolomit. Proto technologie aspiruje na pozici PINů v současných bankomatech.





Mnohem pravděpodobnější je ale nasazení do mobilních telefonů, a to protože je to mnohem jednoduší na aplikaci, rozšíření a otestování. I proto vznikla i aplikace, na níž je projekt vyobrazen v přiloženém videu. Proč jsou emoji o tolik lepší než klasická hesla?

Kromě výše zmíněné bezpečnosti stojí za zmínku i lepší zapamatovatelnost. Na zapamatování je lepší, když se nemusíte učit 1528, ale sluníčko, meloun, pivo a mimozemšťan. To objasnil i Tony Buzan, paměťový specialista a vynálezce myšlenkových map: "Protože mozek nepracuje ani s čísly, ani se slovy, ale s obrázky, heslo je mnohem lépe zapamatovatelné."

"Hesla založená na emoji míří na lidskou speciální schopnost pamatovat si obrázky, která je v lidech zakořeněná díky evoluci," pokračoval Tony Buzan, "Pamatujeme si více, když si věc pamatujeme jako obrázek, což je důvod, proč jsou emoji hesla lepší než klasické PINy."


Na stránkách Intelligent Environments se objevil i výzkum, že jedna třetina Britů zapomněla své heslo a jedna čtvrtina používá stejné heslo na všechny své karty. To se týká zájmů společnosti o prosazení těchto hesel v bankovnictví.

Jak ale sama společnost tvrdí dle výzkumů, mladí lidé používají smajlíky a emoji stále, proto pro ně bude nová možnost zajímavá. Proto se nová hesla budou moci uchytit i v jiných oblastech. Například na zamykací obrazovce androidních zařízení nebo při přihlašování na sociální sítě. Preferovali byste na mobilu heslo z emoji?

Zdroj: Intelligent Environments

reklama