Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Android 5.0 Lollipop: přehled nových funkcí

16.10.2014, Jáchym Šlik, aktualita
Google dnes potvrdil, že se dříve představený Android L bude jmenovat Android 5.0 Lollipop, tedy „lízátko“. Pojďme se podívat na přehled nových funkcí a také na to, jaké smartphony a tablety dostanou jako první aktualizaci.

Design


Když mluvíme o Androidu 5.0 Lollipop, musíme začít uživatelským rozhraním. Jedná se totiž o první verzi operačního systému od Googlu, která využívá tzv. Material Design – nový designový směr, který se vyznačuje minimalističností a barevností. Těšit se můžete také na nové animace a typografii.





Notifikace


Google v novém Androidu výrazně vylepšil systém notifikací. Upozornění například nyní naleznete už na odemykací obrazovce, takže není nutné vysouvat notifikační lištu. Zároveň tu ovšem bude možnost skrýt citlivé informace, aby se k nim nedostal někdo nepovolaný.





Přidán byl nový Prioritní režim, který je možné zapnout velmi jednoduše pomocí tlačítka pro ovládání hlasitosti, případně nastavit jeho automatické spouštění a vypnutí v určité časy. Po aktivaci tohoto režimu budete vyrušeni jen kvůli notifikacím, které se týkají vámi definovaných lidí či aplikací.

Příchozí hovor už nyní nepřeruší sledovaný film či rozehranou hru, a to díky proužku v horní části obrazovky, kde se dozvíte, kdo volá a samozřejmě budete mít možnost hovor přijmout či odmítnout.

Lollipop chce také inteligentněji řadit notifikace v liště tak, aby ty nejdůležitější byly nahoře. V neposlední řadě má uživatel v novém Androidu větší kontrolu nad notifikacemi odesílanými jednotlivými aplikacemi.


Baterie


Vývojáři si také posvítili na výdrž baterie jakožto jednu z nejčastěji kritizovaných funkcí dnešních smartphonů. Díky novému režimu úspory energie by mělo zařízení s Androidem 5.0 vydržet až o 90 minut déle na jedno nabití.

Další novinkou v oblasti baterie je oznámení o čase nutném k úplnému nabití, které se zobrazí po připojení přístroje k nabíječce. Systém nyní dokáže odhadnout i zbývající čas do vybití baterie – tento údaj naleznete v nastavení.


Bezpečnost


Lollipop přichází jako první kompletně šifrovaná verze Androidu. Tato funkce by podle výrobce mělo chránit data na ztracených nebo odcizených zařízeních a je ve výchozím nastavení zapnuta.

Systém má nyní všechny aplikace více pod kontrolou, a to díky vyžadování modulu SELinux, který aplikacím bární, aby provedly potenciálně nebezpečnou akci. Výsledkem by měla být lepší ochrana proti malwaru a dalšímu škodlivému kódu.

Zajímavou novinkou je inteligentní zámek, který funguje ve spolupráci s nositelným zařízením (například chytrými hodinkami s Android Wear). Telefon vyžaduje zadání hesla či gesta k odemčení pouze v případě, kdy nositelné zařízení není v jeho dosahu.


Sdílení zařízení


Zatímco na tabletech funguje podpora více uživatelských účtů už několik let, na smartphony přináší tuto funkci až Lollipop. Pokud například telefon zapomenete doma, můžete ke svým zprávám, kontaktům, fotografiím apod. přistupovat z telefonu někoho z vašich přátel či rodiny.

S tím souvisí také režim hosta (guest), který bude dostupný na smartphonech i tabletech. Google jej popisujete tak, že půjčujete zařízení, nikoliv váš osobní obsah. Další funkce označovaná jako Screen pinning zase umožňuje připnout vybranou obrazovku tak, že uživatel bude mít přístup pouze k obsahu, který se nachází na dané obrazovce a ne k ničemu dalšímu.


Nové rychlé nastavení


V rychlém nastavení, do kterého se dostanete dvojitým přejetím prstu směrem dolů od notifikační lišty, umožňuje přidat nové ovládací prvky, jako například baterku, hotspot či otáčení obrazovky.

Snadnější je nyní také vypínání Wi-Fi, Bluetooth a GPS, stejně tak možnost manuálního upravení jasu v určitých světelných podmínkách.


Konektivita


V Androidu 5.0 Lollilop by mělo docházet k naprosto plynulému přepínání mezi Wi-Fi a mobilní sítí, což oceníte například při videohovorech. Vylepšena byla také logika výběru sítě tak, aby se zařízení připojilo pouze v případě, že Wi-Fi nabízí ověřené připojené k internetu.

Vývojáři také vylepšili podporu standardu Bluetooth Low Energy (BLE), která je využívána především nositelným zařízením a dalším příslušenstvím. Novinkou je energeticky nenáročné skenování okolních zařízení podporujících BLE a podpora tzv. periferního režimu BLE.


Běhové prostředí a výkon


Nový Android využívá běhové prostředí ART, které je ve srovnání s dříve používaným prostředím Dalvik až čtyřikrát rychlejší. Výsledkem by mělo být viditelně svižnější uživatelské rozhraní, a to i v případě spuštění velkého množství aplikací na pozadí.

Další revolučním krokem podpora 64-bitových zařízení (jedním z nich je i nový Nexus 9), konkrétně procesorů s jádry ARM, x86 a MIPS. Mnoho nativních aplikací, jako například Chrome, Gmail, Kalendář či Google Play Music, jsou optimalizovány pro 64-bitová zařízení.


Multimédia


V oblasti zvuku vývojáři slibují nižší latenci audio vstupu, možnost kombinace až osmi zvukových kanálů včetně 5.1 a 8.1 nebo podporu USB audio, takže k zařízení bude možné přes micro USB připojit třeba mikrofon či reproduktory. Lepší grafiku nejen ve hrách zajišťuje podpora OpenGL ES 3.1 včetně rozšiřujícího balíčku pro Android.

Ve fotoaparátu přibylo několik profesionálních funkcí včetně podpory RAW formátů (například YUV a Bayer RAW), možnosti nastavení senzoru, čočky a blesku pro každý jednotlivý snímek a zachycení podrobnějších informací v metadatech, mimo jiné model šumu a informace o optice.

V neposlední řadě přibyla podpora kodeku HEVC, takže je na Androidu možné přehrát 10-bitová Ultra HD videa a také byla vylepšena podpora protokolu HLS, což by mělo přispětke kvalitnějšímu streamování videí.


Hlasové ovládání


Možnost probuzení telefonu s vypnutým displejem pomocí hlasového povelu “OK Google” můžete znát z Moto X, nyní ovšem tato funkce přichází na všechna zařízení s podporou digitálního zpracování signálu, mezi která patří Nexus 6 a Nexus 9.


Android TV


Android 5.0 Lollipop nemíří jen na smartphony a tablety, ale třeba také na televizory. Prvním zařízením na nové platformě Android TV se stal Nexus Player vzniklý ve spolupráci Googlu a Asusu. Více si o novince můžete přečíst v našem předchozím článku.


Přístupnost


Lollipop mohou snáze používat uživatelé, kteří trpí slabozrakostí či barvoslepostí. Pro zlepšení čitelnosti je nyní možné v nastavení systému zvýšit kontrast textu, invertovat barvy nebo zlepšit barevné rozlišení.


Nastavení nového zařízení


Jakmile si koupíte nový telefon či tablet, můžete rychle přenést nastavení ze svého starého zařízení, a to pouhým přiložením obou zařízení zadní stranou k sobě. je ovšem nutné, aby podporovaly technologii NFC.

Nastavení nového smartphonu či tabletu usnadní také funkce automatického přenosu aplikací z Google Play z některého vašeho starého zařízení.


Další novinky


  • Android 5.0 Lollipop byl přeložen do 15 dalších jazyků. Celkový počet podporovaných jazyků se tak zvýšil na 68.
  • Snadná správa více platebních aplikací pomocí rychlého přepínání mezi nimi v rámci funkce Tap & pay.
  • Předělaný vzhled rozhraní pro menu nastavení baterie, Bluetooth, Wi-Fi a spotřeby dat.
  • Náhled a stránkový rozsah před tiskem.
  • Nová možnost odeslání zpětné vazby z Nexus zařízení, kterou naleznete v menu Nastavení - Info o telefonu - Zaslat zpětnou vazbu.
  • Vylepšené řazení možností v rámci menu sdílení.
  • Sdílení souboru přes Android Beam jemným ťuknutím dvou zařízení o sebe.
  • Probuzení zařízení jeho zvednutím nebo dvojitým poklepáním na obrazovku. Je ovšem nutné, aby zařízení tuto funkci podporovalo také po hardwarové stránce.
  • Vylepšená podpora hardwarových klávesnic (příslušenství).




Android 5.0 nakonec dostal název Lollipop, tedy "lízátko"


Aktualizace na Android 5.0 Lollipop


A nyní už zbývá poslední otázka: kdy se nová verze Androidu dostane na váš smartphone či tablet? V nejbližších týdnech bude aktualizace na Lollipop vydána pro Nexus 4, 5, 7 a 10, stejně tak pro zařízení z Google Play Edition. Nový systém bude samozřejmě také součástí tento týden představeného Nexusu 6 a 9.

Pokud nemáte smartphone či tablet Nexus, je situace trochu složitější. Systém totiž nejprve musí upravit a otestovat výrobce zařízení, takže update na Android 5.0 Lollipop očekávejte nejspíš až v řádu měsíců. Podrobnější informace většina velkých výrobců zveřejní někdy v budoucnu.

Nejrychlejší byla v tomto ohledu Motorola, která oznámila, že vydá aktualizaci na nový Android pro Moto X (obě generace), Moto G (obě generace), Moto G with 4G LTE, Moto E, Droid Ultra, Droid Maxx a Droid Mini. Termín vydání ale zatím neznáme.

Zdroj: Android.com
reklama