Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Aktuální hrozby pro měsíc červen

10.6.2013, Jakub Doležal, aktualita
Tvůrci virů, trojských koní či podobných záškodnických programů nikdy nespí a v současné době se internetem pohybuje dvojice poměrně sofistikovaných programů pro Windows a Android, které vám mohou přidělat řadu starostí. Jak se jim vyhnout?
V případě bezpečnosti samozřejmě platí být neustále obezřetný, nicméně tvůrci škodlivých programů se snaží neustále přizpůsobit a vytvořit čím dál tím věrohodnější zprávy. Ostatně posuďte sami z následující dvojice.


Falešné MMS od T-Mobile


Tato hrozba je dokonce konkrétně cílená na uživatele z ČR a na první pohled se tváří jako nedoručitelná MMS, kterou vám operátor posílá alternativní cestou na Váš email. Rozbalením souboru a otevřením fotografie dojde ke spuštění kódu, který váš počítač zařadí do botnetu Zeus. Poté si tento Malware stáhne další potřebná data a zabydlí se poměrně hluboko ve vašem systému.




Zmeškaná MMS od přátel z dovolené?


Na hrozbu upozornila společnost AVG, nicméně ve své tiskové zprávě již neuvádí, jak se dané nákazy zbavit a zdali je zařazení do botnetu jedinou věcí, kterou daný Malware způsobí. Nicméně tomuto problému se lze vyhnout již v prvopočátku, neboť operátoři MMS nikdy nezasílají mailem. Pouze vám zašlou sms s odkazem na jejich server, kde je MMS uložená.


Trojský kůň pro Android


Hrozba s pořadovým číslem dva je již o mnoho sofistikovanější a v případě nákazy vám prokazatelně způsobí i finanční újmu. O škodlivém programu s názvem Backdoor.AndroidOS.Obad.a informuje jeden z pracovníků známé společnosti Kaspersky Lab.





Prozatím zjistili, že tento program způsobuje následující problémy: Odesílání premium (placených) SMS, stahování dalších virů do vašeho telefonu, rozesílání virů skrze Bluetooth a možnost vzdáleného spouštění příkazů skrze konzoli. Při startu si tato aplikace řekne o administrátorská práva skrze možnost zamykání obrazovky.

Zdrojem tohoto trojského koně je prý Rusko a program dorazil skrze odkaz v SMS zprávě. Nákaza by se však šířit i díky aplikacím „zdarma“ stažených mimo oficiální obchod Google Play. Odstranění nebude vůbec jednoduché, neboť tento trojan využívá chyby Androidu a bez „super-uživatelského“ účtu nepůjde smazat ze seznamu nainstalovaných aplikací.

Zdroj: Securelist, Pocketnow, TZ AVG
reklama